10 بازی پرهزینه تاریخ

۱۰ تا از پر هزینه ترین بازی های تاریخ

GTA V پر هزینه ترین بازی ساخته شده در تاریخ

ممکن است این چیزی نباشد که اغلب به آن فکر می کنید، اما ساخت یک بازی می تواند بسیار پر هزینه باشد. هرچه پروژه بزرگتر باشد، منابع بیشتری برای توسعه بازی صرف می شود. این اغلب میلیون ها دلار برای توسعه دهندگان هزینه دارد. با صرف هزینه های زیادی برای ساخت این عناوین، می توانید درک کنید که چقدر فشار برای ساخت محصولی که قرار است به فروش برسد، وجود دارد.

این عناوین AAA برخی از پر هزینه بازی‌هایی هستند که تا کنون ساخته شده‌اند و بدون شک اکثر نام‌های موجود در این لیست را خواهید شناخت. بین هزینه‌های بازاریابی و توسعه، این بازی‌ها هزینه های زیادی روی دست استودیو گذاشته اند، اگرچه همه آنها نتیجه ندادند. در ادامه ما لیست این ۱۰ بازی پر هزینه را آورده ام که میتوانیم ببینیم کدام یک موفق شده است و کدام شکست خورده است.

 

۱۰ بازی پر هزینه تاریخ:

Gta-V

۱) GTA V 

GTA V رتبه نخست پر هزنیه ترین بازی تاریخ را به خودش اختصاص میدهد. یکی از بزرگ‌ترین بازی های این دهه و البته دیدن GTA V در این لیست جای تعجب ندارد. فرنچایز پولساز Rockstar مطمئناً پول نقد زیادی را برای توسعه دهنده به همراه دارد. اما هرکسی که GTA V بازی کرده باشد، موافق است که این یک تلاش نیمه دلانه نیست.

منابع زیادی برای ساختن یک بازی بزرگ و جاه طلبانه مانند GTA V وجود دارد. با صرف میلیون‌ها دلار برای توسعه و بازاریابی بازی، طرفداران انتظارات زیادی داشتند و البته به یک محصول با کیفیت واقعی دست یافتند.

بودجه: ۲۶۵ میلیون دلار

CoD-Modern-Warfare

۲) Call of Duty: Modern Warfare 2

Modern Warfare 2 که هنوز هم یکی از محبوب‌ترین بازی‌های سری Call of Duty است، یک موفقیت مهم و مالی برای Infinity Ward و Activision بود. اگرچه ارزان نبود و جای تعجب نیست که آن را در این لیست بازی های پر هزینه در رتبه بالایی قرار دهید.

چیزی که در مورد هزینه های توسعه Modern Warfare 2 بسیار جالب است این است که بیشتر ۲۵۰ میلیون دلار حتی برای توسعه صرف نشده است، بلکه بیشتر به بازاریابی برای بازی اختصاص یافته است. در حالی که توسعه خود بازی حدود ۴۰ تا ۵۰ میلیون دلار هزینه داشت، بازاریابی ۲۰۰ میلیون دلار روی دست استودیو گذاشته است. خود بازی هزینه زیادی برای ساخت نداشت.

بودجه: ۲۵۰ میلیون دلار

Star Wars: The Old Republic

۳) Star Wars: The Old Republic

به محض معرفی اولین بار در سال ۲۰۰۸، Bioware’s The Old Republic یک عنوان جاه طلبانه به نظر می رسید. این بازی نوید بسیاری از ویژگی‌ها و کاوش و انتخاب زیادی را می‌داد که هر گیمری را وادار به تبدیل شدن به Jedi می‌کرد. با این حال، چنین وعده‌هایی همیشه بهایی دارند، این وعده به معنای واقعی کلمه میلیون‌ها دلار است و آن را به یک بازی پر هزینه در تاریخ تبدیل میکند.

هیچ تخمینی از هزینه بازاریابی برای این بازی وجود ندارد، به این معنی که بخش عمده ای از این ۲۰۰ میلیون دلار صرف توسعه شده است. برای چنین پروژه عظیم و با کلی موفقیت، هضم چنین مبلغی زیاد سخت نیست.

بودجه: ۲۰۰ میلیون دلار

Final Fantasy VII

۴) Final Fantasy VII 

اگرچه بازسازی اخیر بازی از نظر فنی بسیار پیشرفته‌تر و از نظر گرافیکی دیدنی‌تر است، اما Final Fantasy VII بودجه کلی بالاتری نسبت به بازسازی آن داشت که حدود ۸۰ تا ۱۰۰ میلیون دلار بود. این بیشتر به دلیل هزینه ۱۰۰ میلیون دلاری برای بازاریابی ایالات متحده است، زیرا بودجه تولید تنها ۴۵ میلیون دلار بود.

این بازی پر هزینه، یعنی Final Fantasy VII که تا به امروز پرفروش‌ترین بازی این سری است، بازی‌ای بود که بازیکنان زیادی را با این سری آشنا کرد، مخصوصاً با توجه به اینکه اولین بازی در اروپا بود. استفاده از سینماتیک، گرافیک سه بعدی و مکانیک بازی هنوز هم صنعت بازی را تا به امروز تحت تأثیر قرار می دهد.

بودجه: ۱۴۵ میلیون دلار

Destiny

۵) Destiny 

این عنوان بعدی بانجی وقتی در سال ۲۰۱۴ منتشر شد، مقایسه‌های زیادی با نسخه معنوی قبلی خود داشت. Destiny در زمان انتشار نقدهای نسبتاً مثبتی دریافت کرد و بسیاری را با بازی چند نفره جهان مشترک خود مجذوب خود کرد.

در زمان انتشار بازی، بابی کوتیک، مدیرعامل اکتیویژن ادعا کرد که ناشر ۵۰۰ میلیون دلار برای این بازی هزینه خواهد کرد. مقدار واقعی پولی که به Destiny وارد شد بسیار کمتر بود، اما بدون در نظر گرفتن مبلغ کل آن همچنان بسیار زیاد است.

بودجه: ۱۴۰ میلیون دلار

Shadow of the Tomb Raider

۶) Shadow of the Tomb Raider

اگرچه Shadow of the Tomb Raider به خوبی نسخه قبلی خود مورد استقبال قرار نگرفت، حداقل از یک نظر از راه اندازی مجدد سال ۲۰۱۳ پیشی گرفت؛ پر هزینه تر بودن. در حالی که بازی Tomb Raider تنها حدود ۱۰۰ میلیون دلار هزینه داشت، دنباله ۲۰۱۸ به دلیل هزینه های تبلیغاتی با رقم کمی بزرگتر به پایان رسید.

Shadow of the Tomb Raider یکی دیگر از بازی‌هایی است که از نظر میزان فروش، شروعی کند داشت. با جابجایی بیش از ۴ میلیون واحد، مشکلاتی را که توسعه‌دهندگان در پوشش هزینه‌های توسعه با آن مواجه می‌شوند، آشکارتر می‌کند. حداقل بازیکنان یک بار دیگر وارد سری Tomb Raider شدند، اما شاید این بازی پر هزینه آنطور که باید به جایگاهش نرسید.

بودجه:۱۳۵ میلیون دلار

Halo 2

۷) Halo2 

در نظر بگیرید که Halo 2 هفت سال قبل از Dead Space 2 منتشر شد و همچنان هزینه کل توسعه مشابهی را به همراه داشت. این واقعیت به تنهایی حیرت آور است. با افزایش تورم، Halo 2 در واقع پر هزینه ترین بازی توسعه‌یافته از این دو است.

Halo 2 میراث بسیار بزرگی را به‌ویژه در رابطه با Match-Making کنسول از خود به جای گذاشت. طرفداران می گویند که هنوز هم بهترین بازی این سری است و به سختی می توان با آنها مخالفت کرد. هنوز هم کسانی هستند که تا به امروز به بازی متعهد هستند.

بودجه: ۱۲۰ میلیون دلار

dead-space-2

۸) Dead Space 2 

Dead Space 2 در جایگاه هشتم پرهزینه ترین بازی تاریخ قرار دارد. Dead Space 2 که توسط Visceral Games در سال ۲۰۱۱ به عنوان دنباله ای از Dead Space در سال ۲۰۰۸ ساخته شد، با استقبال خوبی از سوی منتقدان و طرفداران مواجه شد. این بازی برداشت جدیدی از ژانر ترسناک بقا ارائه کرد و حدود ۶۰ میلیون دلار برای ساخت آن هزینه داشت.

اگرچه این بازی میلیون ها فروخت، اما باز هم نتوانست انتظارات فروش را برآورده کند. حداقل مطابق با استانداردهای EA. توسعه دهنده Zach Wilson از هزینه های بازاریابی بازی ابراز تاسف کرد و به نظر نمی رسید که از نحوه مدیریت بودجه بازی چندان راضی باشد. صرف نظر از این، Dead Space 2 همچنان به عنوان یک بازی سرگرم کننده و خوش ساخت باقی می ماند.

بودجه: ۱۲۰ میلیون دلار

Max Payne 3

۹) Max Payne 3

یکی دیگر از بازی‌های راکستار، Max Payne 3، چهار سال پس از GTA IV منتشر شد و در نهایت هزینه ساخت آن‌ها به همان میزان تمام شد. Max Payne 3 که تقریباً ده سال پس از آخرین بازی منتشر شد، بسیار مورد انتظار بود، اما آنطور که فکر می‌کردید فروش نداشت.

اگرچه این سری طرفداران وفاداری دارد، اما اعداد و ارقام آن چیزی نبود که از یک محصول Rockstar انتظار داشتید. با توجه به هزینه‌های مضحک توسعه بازی، این بازی پر هزینه یک شکست محسوب میشد.

بودجه: ۱۰۵ میلیون دلار

GTA IV پر هزینه

۱۰) Grand Theft Auto IV

چیزی که ممکن است متوجه آن شده باشید، این است که Rockstar در این لیست حضور بسیار قوی دارد، زیرا اکثر بازی‌های مدرن آن‌ها هزینه زیادی برای توسعه آن‌ها دارند.

GTA IV زمانی که عرضه شد حدود ۱۰۰ میلیون دلار قیمت داشت که آن را به یکی از پر هزینه ترین بازی‌های ساخته شده در آن زمان تبدیل کرد. علیرغم انتشار بیش از یک دهه پیش، هنوز هم در رتبه بالایی در لیست قرار دارد.

بودجه: ۱۰۰ میلیون دلار

 

این بود لیست ۱۰ بازی پر هزینه تاریخ که استودیو سازنده را به زحمت زیادی انداختند. انتظار دیدن چه بازی ای را در این لیست نداشتید؟

 

 

بیشتر بخوانید: تریلر گیم پلی بازی UFL معرفی شد‎

نوشته های مرتبط

3.5 2 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x