FUT Cover

هر آنچه که باید درباره فیفا آلتیمیت تیم FUT: FIFA22 Ultimate Team بدانید

آلتیمیت تیم (FUT)  از موفق  ترین بخش های بازی فیفا هست که طرفداران بی شماری در سطح جهان دارد. دراین مقاله با ما همراه باشید تا به کند و کاو این بازی جذاب بپردازیم.

آلتیمیت تیم (FUT)  چگونه بوجود آمد؟

فیفا از سری بازی های ورزشی شرکت بازی سازی موفق الکترونیک آرتز (EA)  است که هرساله نسخه جدیدی از آن را عرضه میکند. تا به امروز فقط دو کمپانی به تولید یک بازی کامپیوتری برای “فوتبال” مشغول هستند؛ فیفا و دیگری PES  محصول شرکت کونامی.

اما در بازار و میان فوتبال دوستان، فیفا با اختلاف زیادی از محبوبیت بیشتری برخورد دارد. به طوری که در سال ۲۰۱۹ ، فیفا با فروختن ۱۲ میلیون و ۲۲۰ هزار نسخه و با اختلاف فاحشی نسبت به PES  که تنها ۵۵۰ هزار نسخه فروخته بود، سال را به پایان رساند(ارقام مختص به کنسول ها هستند). این نشان از محبوبیت بی اندازه فیفا نسبت به رقیب دیرینه اش خبر میدهد. اما آیا از اول نیز بازار در انحصار فیفا بود؟

در پاسخ به این سوال باید گفت خیر؛ درست است که در بحث فروش فیفا همیشه از PES  بهتر عمل کرده است، اما در سال های ابتدایی اختلاف آنها به این اندازه زیاد نبوده است. فیفا اولین نسخه از سری بازی های خود را در سال ۱۹۹۱ عرضه کرد و کونامی هم دو سال بعد در سال ۱۹۹۳ اولین سری بازی خود را با عنوان “World Soccer: Winning Eleven”   وارد بازار کرد؛ اما کونامی از همان ابتدا عرصه رقابت را به رقیب دیرینه اش باخت.

به طوری که کونامی فقط در ژاپن بیشتر از فیفا میفروخت و برعکس، فیفا بازار جهانی را به قبضه درآورده بود. با گذشت زمان هردو تلاش میکردند تا  از دیگری سبقت بگیرند اما تقریبا هر دو در یک سطح عمل میکردند.درست است که PES هیچگاه نتوانست در بازار جهانی جای فیفا را بگیرد، اما تا سال ۲۰۰۹ پا به پای فیفا پیش میرفت و خطری جدی برای آنها محسوب میشد.

FUT History

اما سال ۲۰۰۹ اتفاقی افتاد که برگ برنده فیفا در این رقابت محسوب میشد؛ ویژگی ای تحت عنوان “آلتیمیت تیم (FUT)”  که اولین بار به عنوان DLC  برای بازی عرضه شد و این دقیقا همان چیزی بود که فیفا میخواست. اولتیمیت تیم (FUT) مثل بمب در جهان صدا کرد و خیلی زود به نمادی برای فیفا تبدیل شد. در این نقطه بود که PES  از فیفا عقب افتاد و این فاصله را نه تنها نتواست جبران کند، بلکه روز  به روز بیشتر نیز کرد.

در سال ۲۰۰۸ ، فیفا و PES  در فروش تنها در ۱ میلیون نسخه تفاوت داشتند اما این عدد در سال ۲۰۰۹ به ۵ میلیون ، در سال ۲۰۱۰ به ۸ میلیون و در سال ۲۰۱۱ به ۱۰ میلیون رسید، رقمی که از مرگ تدریجی PES خبر میداد. امروزه حتی خود دوست داران PES  نیز، PES2013 را آخرین نسخه خوب این شرکت میدانند.

البته این آمار ها زیاد در ایران صدق نمیکند زیرا PES همچنان از طرفداران پرشماری برخورد دار است و یا فیفا تازه از سال ۲۰۱۶ بود که بین ایرانیان محبوب شد!

تاریخچه FUT

FUT Ca

اما رسیدیم به این نکته که آلتیمیت تیم(FUT) برای اولین بار در سال ۲۰۰۹ تحت یک DLC برای بازی عرضه شد. شما میتوانستید به صورت آفلاین یا آنلاین با دیگر بازیکنان بازی کنید و با جمع آوری سکه (coin)  تیم رویایی خودتون را بسازید.

همچنین میتوانستید بازیکن هارا از یک سری پک درآورید و حتی به خرید و فروش آنها بپردازید تا در نهایت بتوانید تیم مورد علاقه خودتان را جمع کنید. بازیکن ها در ابتدا بر اساس ارزش و توانایی هایشان به سه دسته گلد،سیلور و برنز تقسیم بندی میشدند و البته هنوز هم بر همین اساس است.

اما این بخش(FUT) در ابتدا مشکلاتی نیز با خود به وجود آورد؛ اول اینکه ویژگی جدیدی بود و با باگ های زیادی دست و پنجه نرم میکرد، دوم اینکه سرور های اختصاصی نداشت و این سرور های ضعیف در طول بازی به شدت خودنمایی میکردند و در نهایت برای دسترسی به این بخش(FUT) باید هزینه ۱۰ دلاری پرداخت میکردید. اما طبیعتا برای شروع، قدم بسیار بزرگی محسوب میشد.

فیفا سال بعد، یعنی در سال ۲۰۱۰ دست به تغییرات زیادی برای بهبود بازی زد. اینبار زود تر و کمی بعد از عرضه خود فیفا و با قیمت ۵ دلاری آلتیمیت تیم(FUT) را عرضه کرد، این بار هم به صورت DLC. آلتیمیت تیم(FUT)، در انحصار کنسول ها بود و فقط کاربران Playstation3  و Xbox360  میتوانستند آنرا دریافت کنند.

همچنین EA برای بیشتر جذاب کردن بازی برای اولین بار کارت های اینفورم را معرفی کرد؛ اولین سری نیز کارت های منتخب هفته بود. یک تیم از بین بازیکنانی که در هفته بهترین عملکرد را داشتند معرفی میشد که این کارت ها ریتینگ بالاتری از کارت گلد همان بازیکن داشت. بازی کم کم داینامیک میشد و فوتبال واقعی با فوتبال مجازی ترکیب شده بود.

همچنین با معرفی وب اپلیکیشن، آلتیمیت تیم (FUT) طرفدار های بیشتر و بیشتری را برای خودش جذب کرد؛ به کمک این قابلیت شما حتی وقتی از کنسول خودتان هم دور بودید و فقط از پشت یک کامپیوتر نیز میتوانستید تیم خودتان را مدیریت کنید و حتی به خرید و فروش بازیکن بپردازید.

در فیفا۱۱، EA در یک اقدام جسورانه آلتیمیت تیم(FUT) را رایگان کرد و همین امر سبب شد طرفداران بسیار زیادی پیدا بکند، البته همچنان مدتی بعد از انتشار بازی و به صورت DLC  شما میتوانستید آنرا دریافت کنید. همچنین در طی یک قابلیت جذاب اینبار شما میتوانستید با دوست خودتان به صورت آنلاین بازی کنید.

اما سال ۲۰۱۲ همان چیزی بود که باید میبود! بالاخره برای اولین بار کاربران PC  نیز میتوانستند به آن دسترسی پیدا کنند و دیگر در انحصار کنسول ها نبود؛ همچنین دیگر برای دسترسی به اولتیمیت تیم لازم نبود چند هفته صبر کنید تا آنرا جدا دانلود کنید، اینبار به صورت مجزا داخل همان بازی ارائه شد.

همچنین در این سال به کارت های اینفورم توجه ویژه ای شد و چندین سری کارت های متفاوت وارد بازی شدند. کارت های تیم منتخب سال(TOTY)  ، تیم منتخب فصل (TOTS)  که برای هر لیگ جدا ارائه میشد، تیمی منتخب از بهترین بازیکنان زمین (MOTM) در این سال برای اولین بار وارد بازی شدند. همه اینها باعث شد تا در آن سال فیفا در بخش آلتیمیت(FUT) به تعداد ۶میلیون و ۷۰۰ هزار کاربر در سراسر دنیا برسد.

تصویری از بهترین بازیکنان فصل فیفا 12 - TOTS

در فیفا ۱۳، EA مسابقات آنلاین سیزن (season)  را وارد بازی کرد که طی آن بازیکنان میتوانستند به ۵ دیویژن رتبه بندی بشوند و بر اساس آن جوایز خودشون را دریافت بکنند. همچنین اپلیکیشن موبایل برای اندروید و IOS  نیز در این سال با عنوان FUT Companion  معرفی شد که به کاربران اجازه میداد از گوشی های همراه خود تیم خودشان را مدیریت کنند.

اما فیفا ۱۵ یکی از دوران سیاه فیفا هست؛ در این سال نفوذ های امنیتی زیادی رخ داد و تقلب در بازی بسیار زیاد بود، هنوز نیمی از فصل نگذشته بود که در طی آن Web App  و FUT Companion  نیز از دسترس خارج شدند. درنتیجه EA  سیاست جدیدی رو اتخاذ کرد که در طی آن برای قیمت گذاری کارت ها محدودیت تعیین کرد.

در ادامه سفرمون اما میرسیم به فیفا ۱۷ که از آن به عنوان بهترین فیفا تاریخ نیز یاد میشود؛ در این سال EA  بخش جدیدی از مسابقات آنلاین را تحت عنوان FUT Champions  عرضه کرد که مسابقاتش جدی تر و جوایزش بهتر بود. رتبه بندی های آن مستقل بود و جوایزش ماهانه اعطا میشد. بازیکنان تاپ حتی میتوانستند آیکان(بازیکنان اسطوره ای قدیمی مانند پله، مارادونا،…) را نیز دریافت کنند.

برندگان نهایی نیز میتوانستند به صورت رایگان وارد مسابقات جهانی فیفا شوند.

همچنین در این سال، کارت های بهترین بازیکن ماه برای برای هرلیگ (POTM)  و بهترین بازیکن سال (POTY)  نیز وارد بازی شد. بخش دیگری که EA  آنرا عرضه کرد Squad Building Challenge (SBC) بود. در این بخش شما میتوانید به ازای دادن یک ترکیب با ریتینگ و کمیستری مورد نیاز یک پک یا بازیکنی را دریافت کنید. به عنوان مثال برای دریافت بهترین بازیکن ماه شما باید از طریق SBC  اقدام کنید.

فیفا ۲۲ بخریم یا نخریم؟ نقد و بررسی کامل فیفا۲۲

برای شروع  بازی باید چگونه عمل کنم؟

در ادامه نیز تا به امروز هر ساله با معرفی فیفا جدید، آلتیمیت تیم (FUT) هم عرضه میشود و همچنان از جذابیت خاص خودش برخورد دار است. از فیفا ۱۷ تا به امروز یعنی فیفا ۲۲ نیز اتفاقی انقلابی در آلتیمیت تیم(FUT) رخ نداده است و کلیت بازی همچنان به همان شکل باقی مانده است:

شما با شروع بازی تیمی تصادفی و متشکل از بازیکنان سطح پایین که عموما بین سیلور و گلد هستند را دریافت میکنید؛ حالا کار شما آغاز میشود. میتوانید در دو بخش آنلاین و آفلاین به رقابت بپردازید، بخش آنلاین که Squad Battle  نام دارد از تیم های مختلفی تشکیل شده که هر کدام قدرت و ریتینگ مختص به خودشان را دارند.

شما حتی میتوانید درجه سختی بازی را نیز انتخاب کنید اما باید توجه داشته باشید هرچه درجه سختی بازی کمتر باشد، امتیاز کمتری نیز در پایان دریافت میکنید. شما با امتیازاتی که دریافت میکنید بین رنک های مختلف میتوانید بالا بروید و پس از پایان هفته با توجه به رنکی که درآن هستید جوایز خودتان را دریافت میکنید. سکه و انواع پک ها از جوایز شما در این بخش هستند.

در قسمت آنلاین شما در دو جبهه میتوانید به رقابت بپردازید. اولی که Rivals  هست، شما را با رقبای مختلف و تصادفی به صورت آنلاین به چالش میکشد. مانند Squad Battle  نیز در  این بخش شما رنک بندی میشوید و با توجه به رنکی که در آن هستید رقیب برای شما پیدا میشود و در پایان نیز جوایزتان را دریافت میکنید. برای جایزه تان میتوانید انتخاب کنید که پک بردارید و یا سکه؛ جفتش را نمیتوانید انتخاب کنید.

البته هرکدام را که انتخاب کنید با توجه به رنک تان و سطحی که در آن هستید یک مقدار امتیاز دریافت میکنید که آن امیتاز ها کلید حضور شما در جبهه  بعدی بخش آنلاین یعنی FUT Champions  هست. FUT Champions هم کارکردش تقریبا مانند همان Rivals   هست منتها جوایز آن به مراتب بهتر و مهم تر هست. همچنین شما فقط ۲۰ بازی دارید و بر اساس همان ۲۰ بازی رتبه بندی میشوید.

در طول بازی ایونت های مختلف و جذابی وارد بازی میشود و شما دستتان باز هست که تیم دلخواه خودتان را آنطور که دوست دارید بسازید و از آن لذت ببرید. پس اگر عشق فوتبال هستید حتما به آلتیمیت تیم(FUT) سر بزنید ولی مواظب باشید که معتاد آن نشوید!

در آخر نیز اگر میخواید بدانید چه چیز هایی در فیفا ۲۲ تغییر کرده است ویدیو مارا میتوانید ببینید:

نوشته های مرتبط

4 2 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x