نقد و بررسی بازی Dying light 2021

نقد و بررسی بازی Dying light 2021

بازی Dying light که در سال ۲۰۱۵ توسط Tymon Smektala طراحی و Techland ساخته و Warner Bros عرضه در پلتفرم های PlayStation 4, Xbox One, Nintendo Switch, Microsoft Windows, macOS, Linux, Classic Mac OS شده.این بازی در سبک جهان باز زامبی اول شخص هستش که از پارکور خیلی استفاده می کرد. 

dying light 1

گیمپلی
بازی dying light از گیمپلی خیلی قوی بر خورد داره، سریع و تمیز همه چیز دورور شما واقعی به نظر میاد مپ های پر از ساختمان که همه انها قابل گشتن و لوت کردن است.شما در بازی از crafting زیاد استفاده می کنید مثلا برای ساختن lockpick شما به metal part نیاز دارید.
زامبی ها همیشه به دنبال شما هستند و شما باید مراقب باشید که زیاد سر و صدا نکنید چون این باعث جمع کردن زامبی های بیشتر و سریع تر می شه،اما یادتان نره شما تنها نیستید شما می توانید با پیدا کردن بازمانده ها و نجات دادن آنها جایزه و اعتماد آنها را به دست بیاورید.

اما کی گفته تمام بازماندگان با شما دوست هستند.بعضی از بازماندگان به شما حمله می کنند یا سره supply drop با شما مبارزه می کنند، اگر شما سلاح گرم داشته باشید آنها تسلیم می شوند و فرار می کنند اما همیشه اینجوری نیست بعضی اوقات سعی می کنند که شما را گول بزنند پس مراقب باشید.Dying light زامبی های مختلف زیادی دارد که در ادامه با آن هم می رسیم ولی زامبی ها در شب قوی تر و سریع ترن اما وقتی شب باشه شما skill point دابل می گیرید.Dying light دارای کوآپ خیلی فوقالعاده ای هست که از ۱تا ۴ نفر است.

crafting

dying light crafting

Skills

dying light skills

 Dying light چهار نوع skill tree دارد، Agility،Survivor،Power و legend که هرکدوم روی یک چیز تمرکز دارند.

 • Survivor

dying light survivor

این بخش از Dying light بیشتر بروی زنده ماندن تمرکز داره مثلا در لول ۲ شما چیز های جدید برای ساختن باز می کنید یا در لول های بالاتر grappling hook باز می کنید که به شما کمک می کند سریع تر از سختمان ها بالا بروید. max کردن این skill باعث میشه که crafting بهتری داشته باشید و از grappling hook بجای ۲ بار، ۴ بار پشت سر هم استفاده کنید. Survivor با انجام دادن ماموریت ها داستانی و فرعی max میشه.

 • Agility  

dying light agility

این بخش از Dying light بروی استقامت شما روی دویدن و پارکور تمرکز دارد مثلا شما هرچه لول بیشتر داشته باشید دیرتر خسته می شوید، یا در لول ۲ قابلیت جاخالی دادن را یاد می گیرید. max کردن این skill باعث می شود که شما استقامت بی نهایت داشته باشید. Agility با انجام دادن پارکور max میشه.(این skill در nightmare difficulty کار نمی کند و فقط استقامت و health رو بیشتر می کند.)

 • Power

dying light power

 این بخش Dying light بروی استقامت شما در جنگیدن و حرکات جدید با سلاح های سرد دارد، بعضی از skill ها به شما health بیشتر میده، و بعضی ها یک حرکت اضافه می کنه مثلا یکی از آنها این است که شما با سلاح های سنگین مثل تبر یا پتک می توانید یک دور بچرخید و تمام زامبی دور خود را بکشید یا دور کنید. max کردن این skill به شما این قابلیت را می دهد که استقامت بینهایت در جنگید داشته باشید و health را تا ۲۰۰ بالا می بره. Power با جنگیدن با دشمنان max میشه.(این skill در nightmare difficulty کار نمی کند و فقط استقامت و health رو بیشتر می کند.)

 • Legend

dying light legend

شما بعد از max کردن یکی از skill tree ها legend را باز می کنید،legend روی state شما تمرکز دارد که هر لول می توانید health یا قدرت مشت خود و …. را قوی تر کنید و هر ۵۰ لول یک لباس جدید باز می کنید. برای max کردن این بخش شما باید بر اساس skill که max کردین لول آپ کنید مثلا اگر اول Agility را max کرده باشید legend با پارکور بالا میره تا وقتی که همه skill ها max شود. 

 

maps

Dying light از ۲ مپ به اسم Slums،Old town بهره می برد.و در کشور Harran که در اصل از ترکیه بر گرفته شده استفاده می کند.

 • Slums

dying light slums

Slums اولین شهری هست که بازیکنان بازی را شروع می کنند Slums شهری بزرگ اما فقیر هستش ساخمان های چنان بلندی نداره ولی مکانی خوبی برای شروع کردن است.

 • Old town 

dying light old town

Old town دومین شهری هست که شما بعد از ادامه دادن داستان بازی، باز می کنید.ویروس زامبی اول از old town شروع شده و به slums رفته این شهر از سختمان های بزرگ و بلند بهره می بره و شهری ثروت مند بوده.

زامبی ها 
dying light zombie

Dying light از زامبی های مختلفی استفاده می کند که در این بخش به شما معرفی می کنیم.

 

 • Biter

biter اولین زامبی هست که شما با آن روبرو می شوید زامبی هایی احمق و کند هستند و فقط به فکر خوردن هستند.

 • Viral

viral

Viral ها انسان هایی هستند که به تازگی تسلیم ویروس شده اند. با این حال، آنها هنوز از نظر فیزیکی زنده هستند زیرا چندین بار صحبت می کنند. در نتیجه، بدن آنها همچنان قدرت بدنی مورد نیاز برای داشتن سطح بالایی از تناسب اندام و چابکی را حفظ می کند. آنها بسیار سریعتر از هر فرد آلوده دیگری می دوند، به جز چند مورد که به آن هم می رسیم. آن‌ها همچنین می‌توانند از موانع و ساختمان‌ها بپرند و بالا بروند، و به آن‌ها اجازه می‌دهند بازیکن را تعقیب کنند.

 • Gas tank

gas tank

Gas tank در ابتدا بخشی از یک واحد پاکسازی ویژه بودند که به شهر Harran فرستاده شدند و متعاقباً آلوده شدند. این اعضای سابق واحد اکنون در میان همان زامبی ها که وظیفه خنثی کردن آنها را بر عهده داشتند، پرسه می زنند.

Gas tank اساساً Biters هستند که در یک لباس بادوام به دام افتاده اند. مشخص ترین ویژگی آنها مخزن اکسیژن قرمز است که به پشت آنها بسته شده است. ضربه مستقیم به این تانک، چه با سلاح سرد یا حمله از راه دور، آن را در چند ثانیه منفجر می کند. Gas tank با صدای بلند و شدید منفجر می شود و به هر چیزی در شعاع کوچک آسیب جدی وارد می کند و معمولا Viral ها را به محل خود جذب می کند.

 • Goon

goon

Goon از نظر فیزیکی بزرگ و قوی که ارتفاع آن تقریباً ۸ فوت است، میلگرد سنگینی را حمل می کند (معمولاً بخشی از بتن با میلگردی که به عنوان دسته عمل می کند) که از آن برای کوبیدن به زمین و چرخاندن به سمت بازیکن استفاده می کند. همچنین می تواند از بازوی چپ خود برای فرار از بازماندگان استفاده کند که به عنوان یک حمله ثانویه عمل می کند. Goons بسیار قوی تر از زامبی های معمولی هستند، اما بسیار کند حرکت می کنند و اصلاً توانایی بالا رفتن از اشیاء و ساختمان ها را ندارند. 

 • Toad

toad

Toad زامبی غیر معمول است که به دلیل توانایی خود در شلیک خلط اسیدی سبز که با حمله آنها در ترکیب با خلط به شخصیت بازیکن آسیب وارد می کند.

Toad چابکی بیشتری نسبت به برخی از زامبی های خاص نشان می‌دهد و می‌توانند به راحتی از پشت بام‌ها بپرند. با این حال، این یکی از ضعیف‌ترین زامبی های ویژه است که می‌تواند با چند ضربه از یک سلاح سرد کشته شود، که باعث می‌شود آن‌ها از گروهی نسبتاً خطرناک پشتیبانی کنند، اما در هنگامی که تنهان ضعیف هستند.

 • Demolisher 

Demolisher

Demolisher بزرگترین نوع زامبی است که بازیکن با آن مواجه می شود. نقاط قوت او در توانایی آن در شکستن دیوارها و بلند کردن و پرتاب وسایل نقلیه و اشیاء به شما است. هنگامی که یک Demolisher بازیکن را ببیند،به شانه به سمت شما می دود می کند. با این حال، Demolisher بسیار کند است و می توان به راحتی جاخالی کرد کرد.

 • Bomber

bomber

Bomber ها از اسم خود معلوم اند آنها وقتی بازیکن را ببینند به سمتش می دوند و خود را منفجر می کنند باعث مرگ شما می شوند اگر زیاد نزدیک باشند و Viral را به سمت شما مکشاند.

 • Screamer

screamer

Screamers کودکان زامبی هستند که فریادشان دید بازیکن را منحرف می کند و او را قادر به مبارزه نمی کند و همچنین تعداد زیادی از زامبی های دیگر را ترسیم می کند.

زامبی های شب

dying light night

این زامبی ها جهش یافته اند و به نور خورشید حساس هستند، که در شب شما می توانید از چراغ فرابنفش به عنوان سلاح جلوی این موجودات استفاده کنید.

 • Volatile

night mare

Volatile زامبی است که فقط در طول شب ظاهر می شود. اکثر زامبی هادر صورت مواجهه توسط بازیکن به راحتی کشته می شوند، با این حال، این مورد در مورد Volatiles صدق نمی کند، و بهترین گزینه بازیکن در هنگام مواجهه با یک یا گروهی از این هیولاها، فرار به نزدیکترین منطقه امن است. ترجیحاً قبل از اینکه موجودات بدانند آنجا هستند. Volatile ها قادر به خردن چندین ضربه از سلاح های پرقدرت هستند و می توانند به سرعت باعث آسیب های قابل توجهی شوند.

 • Bolter

bolter

Bolter یک زامبی معمول است که به دلیل اینکه تنها آلوده ای است که به بازیکن حمله نمی کند، بلکه زمانی که بازیکن در نزدیکی آن باشد فرار می کند. همچنین به دلیل داشتن توده‌های سبز رنگی که بدن آن را می‌درخشند، مورد توجه قرار گرفته است. همراه با فرار، یکی از معدود زامبی ها است که فقط در شب ظاهر می شود.

story

داستان dying light 

مامور مخفی GRE، کایل کرین(Kyle Crane)، به Harran فرستاده می شود تا فایل حساسی را که توسط کدیر سلیمان به سرقت رفته است، که از آن برای باج گیری استفاده می کند، بازیابی کند. کرین توسط یک زامبی گاز گرفته می شود، اگرچه جید آلدمیر (Jade) او را نجات می دهد و به پناهگاهی به نام برج می برد.

کرین با رحیم الدمیر(rahim)، برادر کوچکتر جید معرفی می شود که سپس اصول پارکور را به او آموزش می دهد. کرین متوجه می شود که برج توسط گروهی از راهزنان به رهبری یک جنگ سالار به نام Rais که دزدی می کند و تدارکات را از ایردراپ(air drop) های GRE احتکار می کند مورد آزار و اذیت قرار می گیرد.

این شامل آنتیزین است، دارویی که روند عفونت را کند می کند و علائم آن را سرکوب می کند. کرین وظیفه دارد به یک ایردراپ حاوی آنتی‌زین که به شدت مورد نیاز است برسد، اما GRE به او دستور می‌دهد که ایردراپ را از بین ببرد و در عوض دارو را از Rais بخرد تا هویت او را تأیید کند. کرین با اکراه موافقت می کند و به برج دروغ می گوید که منابع غارت شده است.

هریس برکن(Brecken)، رهبر برج ناراحت، کرین را مأمور مذاکره با Rais می‌کند. کرین پس از ملاقات با Rais می‌تواند تأیید کند که او واقعاً سلیمان است. کرین یک سری کارهای غیراخلاقی را برای Rais انجام می دهد با این فرض که او با دو جعبه آنتی زین پاداش خواهد گرفت، اما Rais تنها با دادن پنج شیشه آنتی‌زین به او خیانت می کند.حال کرین باید به دنبال آنتی‌زین بگردد و مردم برج را نجات دهد.

کلمه پایانی

Dying light بازی عالی و بی نقصی در زمان خود بود.

تیم گیمریما به این بازی امتیاز۹٫۵/۱۰ میدهد،پیشنهاد می شود اگر از بازی جهان باز زامبی که دارای کوآپ هست لذت می برید.

score

این بود نگاهی به Dying light اگر از این مقاله لذت بردید می توانید در اینجا بیشتر بخوانید. و حتما یادتون نره که نظر خود را درمورد این بازی ثبت کنید.

 

نوشته های مرتبط

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x