نگاهی به Disco Elysium

نقد و بررسی بازی Disco Elysium

نگاهی به Disco Elysium

رویای بهشتی، واقعیت جهنمی

نگاهی به Disco Elysium چالش بزرگیه، این بازی میتونه برای هر کسی معنای متفاوتی داشته باشه. بازی که فرایندی ۹ ساله رو طی کرد تا عرضه بشه، اول به صورت یک بازی نقش آفرینی قلم و کاغذی (Pen and Paper RPG) و طی سال ها به بازی کامپیوتری تبدیل شد، البته ریشه های قلم و کاغذی در مکانیک های بازی به طور کامل دیده میشن. شما با انداختن یک تاس مجازی مشخص میکنید که کارهایی که انجام میدهید موفقیت آمیز خواهد بود یا نه.

ولی همه چیز هم به شانس تکیه ندارد، هر یک از این کارها(که اسمشون توی بازی “چک” هست) مربوط به یک یا چندتا از ۲۴ قابلیت که به ۴ گروه (هوش –روح/روان – فیزیک بدن – چابکی) تقسیم شده اند هستند و هرچه شما بیشتر در این قابلیت ها سرمایه گزاری کرده باشید، درصد موفق بودن چک بیشتر خواهد بود. چیزهای دیگری هم در احتمال موفقیت چک ها میتوانند تاثیرگذار باشند، مثلا لباسی که پوشیدید و یا اطلاعات اضافی که از قبل دریافت کردین.

دو نوع چک در بازی هستند، چک های سفید و چک های قرمز، شما میتونین چک های سفید رو چند بار امتحان کنید، اگر دفعه اول موفق نشدید، لول خود را بالا ببرید، با کاراکتر های مختلف صحبت کنید و با اطلاعات جدیدتون چک های سفید رو دوباره میتونید امتحان کنید. ولی چک های قرمز فقط یکبار میتونن امتحان بشن، اگه موفق نشدین دیگه راهی برای دوباره انجام دادن چک نیست، پس بهتره اگه میتونید نگهشون دارین تا درصد موفقیت بالایی داشته باشید.

 

مقاله نگاهی به Disco Elysium حاوی اسپویل نمی باشد

موقع شروع بازی

نگاهی به Disco Elysium و ساخت شخصیت کاراکترتون، شما با چهار انتخاب مواجه میشید، اینکه خودتون  ۱۲ Ability Point که بازی میده رو بین ۴ گروه قابلیت پخش کنید یا از ۳ نوع شخصیت پیشفرضی که بازی فراهم کرده انتخاب کنید. این پیش فرض ها عبارتند از:

  • Thinker(متفکر/تمرکز روی قدرت فکری): همه چی دان، دانشمندی که علی رقم علم زیادش نسبت به اسنانیت، بلد نیست با بقیه انسان ها چطور حرف بزنه، تنها بهتر کار میکنه و به راحتی ایده های جدید تولید میکنه. نه ورزشکاره و نه فیلسوف. قابلیت متمرکز این نوع شخصیت Encyclopedia هست که به شما نکته های جالب درباره چیزهایی که میبینید میگه و میتونه کمکتون کنه.
  • Sensitive(حساس/تمرکز روی قدرت روانی): همیشه افکار فلسفی و روانشناختی داره، و همینش مردم رو جذب خودش میکنه، همیشه میدونه چی بگه که یکی رو شیفته خودش کنه. ولی خیلی شخصیت بی ثباتی داره و ممکنه دیوانه بشه. قابلیت متمرکز این نوع شخصیت Inland Empire هست که دوست داره در عمق به همه چی فکر کنه، هیچ چیز فقط اون طوری که روی سطح به نظر میاد نیست و همه افراد یک واقعیت تاریک و مرموزی دارن که میخوان قایم کنن.

Physical(تمرکز روی قدرت جسمانی): همه ی مشکلات رو با زور و بدنش حل میکنه ولی باهوش نیست. قابلیت متمرکز این شخصیت Hand/Eye Coordination هست که روی تقریبا همه ی قابلیت های جسمانی تاثیر میذاره.

همان طور که در اول مقاله نگاهی به Disco Elysium  گفتیم که در توصیف بعضی قابلیت ها من طوری توضیح دادم انگار این قابلیت ها زنده هستند و تا حدودی همینطور هست، طی بازی این قابلیت ها با شما حرف میزنند و با نسبت به میزانی که در هرکروم سرمایه گذاری کرده باشین در گفتگو با کاراکترهای بازی بهتون کمک میکنند، البته چیزی که دیسکو رو از خیلی از بازیهای نقش آفرینی دیگه متمایز میکنه نیاز به بالانس بین این قابلیت هاست. در حالی که در خیلی از بازیهای RPG ، تا ته بالا بردن یک قابلیت میتونه واضحا کار شما رو راحت تر کنه و شما رو قدرتمند کنه.

در دیسکو الیزیوم همچین چیزی برعکس عمل میکنه و بیشتر به شما ضرر میزنه، مثلا ریختن تمام Ability Point ها در قابلیت Inland Empire شخصیت شما رو دیوونه میکنه، تا حدی که هیچ وقت به چیزی سطحی نگاه نمیکنه و روی همه چیز بیش از حد عمیق فکر میکنه.

با نگاهی به Disco Elysium بالاخره میرسیم به دنیای بازی و داستانی که درونش جریان داره. بازی با تاریکی شروع میشه، هیچ چی وجود نداره بجز یه صدا، صدایی که شما رو دعوت به تسلیم شدن میکنه، تاریکی یعنی پوچی. پوچی یعنی دردی نیست، درد… تنها حسی که کاراکتر شما در این لحظه درک میکنه درد هست، درد و صدایی که قول میده اگه به تاریکی تسلیم شه، دردی دیگه نخواهد بود، اگر در مقابل این صدا و وسوسه مقاومت کنید، میتونید با استفاده از تمام توانتون چشمهاتون رو باز کنید.

تنها، بی لباس و هنگ اور توی یک اتاق مسافرخونه، از پنجره یه جنازه آویزون به درخت معلومه. هیچ چیز یادتون نمیاد، اینکه چرا اونجا هستید، چرا لباس ندارید، چرا کراواتتون به پنکه آویزون هست… حتی ایده ای ندارید که اسمتون چیه یا اینکه چه قیافه ای دارید. با حرف زدن با چند نفر دیگر در مسافرخونه میفهمید که شما یه پلیس هستید، فرستاده شدید که ته توی اون جنازه رو دربیارید،

ولی طی چند روز اخیر فقط الکل خوردین و به آهنگ دیسکو گوش کردین… عجب پلیسی! طبقه پایین مسافرخونه با یک پلیس دیگه به نام Kim Kitsuragi (کیم کیتسوراگی) که از مرکز پلیس ۵۷ برای کمک به شما در این قتل احتمالی فرستاده شده آشنا میشید. هدف اصلی چند روز اول بازی مصاحبه با شاهدین، پایین آوردن جنازه از درخت و بازرسی اولیه آن است و هدف نهایی حل کردن معمای این قتل احتمالی و در کنارش، پیدا کردن جواب برای سوال ها درباره خودتان هست.

این بازی در شهر خیالی Revachol (رِواشُل) که پایتخت پیشین جهان و مرکز یک انقلاب شکست خورده بود جریان میگیره.

شما آزادی کامل دارید که در رواشل کاوش کنید و با مردم آن حرف بزنید. در طی روز همکار شما، کیم، دنبال شما میاد و اگه بتونه در صحبت های مربوط به قتل احتمالی کمکتون میکنه. وقتی هوا تاریک میشه به مسافرخونه برمیگردین و با کیم روزی که داشتید رو مرور میکنید. بعد از این کیم توی اتاقش میخوابه و شما هم میتونید بخوابید (اگر پول اون شب مسافرخونه رو پرداخت کرده باشید) و یا بدون کیم توی شهر کار کنید، شاید کار هایی که کیم خوشش نمیاد.

علاوه بر قتل احتمالی، کارهای دیگری برای انجام دادن در رواشل وجود دارد، از پیدا کردن همسر یک زن نگران تا مداخله در تظاهرات کارکنان یک بندر برای گرفتن اطلاعات از رییس بندر. همه ی این کار ها به شما XP و Ability Point میدهند. شما با این Ability Point ها میتوانید قابلیت های خودتون رو ارتقا بدید و یا افکار جدید یاد بگیرین.

افکار چی هستند؟ بعضی موقع ها قابلیت های مختلف به شما ایده هایی میدهند، با انتخاب این ایده ها و گذاشتن زمان کافی، این ایده ها تبدیل به افکار میشوند که قابلیت های شما رو بالا میبرند. این افکار میتوانند چیزهای غریزه ای باشند، هوس باشند و یا ایده های سیاسی، دینی و اجتماعی.

در کل میتوان

گفت عنوان Disco Elysium کاملترین بازی نقش آفرینی دهه ای که گذشت بود. بله، هر کسی از این همه انتخاب و چیزهای مختلف در بازی ممکنه خوشش نیاد و حتی بازی رو حوصله سر بر بدونه. ولی وقتی دیسکو سال ۲۰۱۹ برای رایانه های شخصی و دستگاه های ios منتشر شد، به استاندارد جدیدی تبدیل شد برای بقیه کسانی که میخواهند تجربه RPG کامل ایجاد کنند.

نسخه Final Cut این بازی نیز آوریل سال ۲۰۲۱ برای پلتفورم های قبلی به علاوه کنسولهای PS4 وPS5 عرضه شد. این نسخه در کنار چند مرحله فرعی، صداگذاری برای همه ی خط های دیالوگ بازی اضافه کرد و دیگه بازی کردن دیسکو به معنای مقدار زیادی متن خوندن نیست، چیزی که به خیلیها کمک میکنه تا بازی رو راحت تر درک کنن. این شاهکار رو از دست ندید.

دو نکته سریع برای بهتر زندگی کردن در رواشل!

  • هر فرصتی که پیدا میکنید سیو کنید، مخصوصا اول بازی:

کاراکتر اصلی شما میتونه بمیره، حتی در چند دقیقه اول و در اتاق مسافرخونه ای که توش بیدار میشه. پس برای اینکه نوع شخصیتی که ساختین رو از دست ندین، تا بازی رو شروع میکنید سیو کنید و در مواقع دیگر هم توی سیو کردن وقت تلف نکنید!

  • کیسه پلاستیکی بردارید و بطری های پلاستیکی روی زمین رو جمع کنید!

کیسه زرد پلاستیکی که روی زمین نزدیک کتابفروشی میتونید پیدا کنید خیلی میتونه بهتون کمک کنه. با این کیسه میتونید بطری های پلاستیکی که روی زمین ریخته شده رو جمع کنید، به سوپرمارکت ببرید و بابت بازیافت کردنشون، پول بگیرین. از اونجایی که پول درآوردن توی Disco Elysium اصلا کار راحتی نیست و هر روز قبل از شب باید پول اتاق مسافرخونه رو پرداخت کنید (اگر میخواین اونجا بخوابین) این کار میتونه خیلی کمکتون بکنه.

این بود نگاهی به Disco Elysium امیدوارم از مقاله نگاهی به Disco Elysium لذت برده باشید اگر علاقه مند به نقد و بررسی بازی ها هستید میتوانید روی نقد و بررسی بازی کلیک کنید تا ما هم بتوانیم مقاله مشابه نگاهی به Disco Elysium برای شما ایجاد کنیم پس حتما با گذاشتن نظرت به ما انرژی انگیزه بده.

نویسنده مقاله نگاهی به Disco Elysium: محمودرضا جاویدی

امتیازات نقد و بررسی بازی Disco Elysium
به طور کلی
100%
100%

خلاصه

گفت عنوان Disco Elysium کاملترین بازی نقش آفرینی دهه ای که گذشت بود. بله، هر کسی از این همه انتخاب و چیزهای مختلف در بازی ممکنه خوشش نیاد و حتی بازی رو حوصله سر بر بدونه. ولی وقتی دیسکو سال 2019 برای رایانه های شخصی و دستگاه های ios منتشر شد، به استاندارد جدیدی تبدیل شد برای بقیه کسانی که میخواهند تجربه RPG کامل ایجاد کنند.

نسخه Final Cut این بازی نیز آوریل سال 2021 برای پلتفورم های قبلی به علاوه کنسولهای PS4 وPS5 عرضه شد. این نسخه در کنار چند مرحله فرعی، صداگذاری برای همه ی خط های دیالوگ بازی اضافه کرد و دیگه بازی کردن دیسکو به معنای مقدار زیادی متن خوندن نیست، چیزی که به خیلیها کمک میکنه تا بازی رو راحت تر درک کنن. این شاهکار رو از دست ندید.

مزایا

  • نویسندگی در حد بهترین رمان ها
  • جهان سازی بی نظیر
  • شخصیت های دوست داشتنی
  • سیستم RPG جذاب

معایب

  • سلیقه منحصر به فردی می خواد

نوشته های مرتبط

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x