Best games soundtrack

۱۰ موسیقی متن(Soundtrack) برتر بازی ها

بهترین Soundtrack برای کدوم بازیه؟

موسیقی متن یا Soundtrack بازی ها نقش خیلی مهمی در تاثیر گذاری یک بازی ایفا میکنند، از همان ابتدا با موسیقی های اولیه و ساده تا امروزه که به گروه های ارکستر و کُر رسیده است. بیشتر بار صحنه های احساسی و حساس بازی روی موسیقی متن آن است، صحنه های غم انگیز یا حماسی یا ترسناک بدون داشتن موسقی متن خوب آنچنان که باید تاثیر گذار نمیشدند.

مثلا آن سکانسی که جوئل در Last Of Us الی را بغل کرده و از بیمارستان فرار میکند را تصور کنید، باورنکردنی است.

وضعیت طوری شده است که بازی های جدید را پیشنهاد میشود بدون داشتن یک هدفون مناسب بازی نکنید، چون که موسیقی و Soundtrack آن را نمیتوانید تمام و کمال احساس کنید. خلاصه در این وضعیت ما تصمیم گرفتیم ۱۰ تا از این بازی ها که Soundtrack فوق العاده ای  دارند را معرفی کنیم.

(توجه: این لیست به ترتیب خاصی نیست)

 

Final Fantasy 7

Final Fantasy 7

اگرچه Final Fantasy 7 ممکن است یک انتخاب کاملاً واضح در این سری باشد، اما از نظر احساسی Soundtrack قوی و صمیمانه ای دارد که دوست نداشتن آن سخت است. نه تنها این، بلکه هدف بازی را به خوبی درک می کند. طبیعت آتشین اما شوخ Barrets از طریق «Barret’s theme» به تصویر کشیده می‌شود، در حالی که احساسات درون‌نگرای غم‌انگیز Aerithاز طریق «Aerith’s Theme» به شیوه‌هایی نشان داده می‌شوند که بیان آنها با کلمات دشوار است. همانطور که به کاوش می‌پردازید و دنیای بزرگ‌تر و در نهایت خوش‌بینانه اطرافتان را می‌بینید، موضوع اصلی Final Fantasy 7 نه تنها شما را همراهی می‌کند، بلکه شما را غرق می‌کند و حتی پس از صد ها ساعت شما را رها نخواهد کرد.

 

Last Of Us

The Last of Us

در حالی که The Last of Us به طور گسترده ای به عنوان یک شاهکار بازی شناخته می شود، Soundtrack دلهره آور Gustavo Santaolalla به هیچ وجه کم اهمیت نیست. تکنوازی های ویرانگر ویولن سل، سازهای کوبه ای و سیم های گیتار nylon، قدرت احساسی را القا می کنند که باید لازمه همه بازی های پسا آخرالزمانی باشد.

مانند بهترین آهنگسازان معاصر، Gustavo Santaolalla از حس استادانه خویشتن داری استفاده می کند. این سکوت است که حس واقعی وحشت را به اینجا می آورد. یکی از بهترین موسیقی‌های متن بازی‌های ویدیویی که تا کنون ساخته شده است و تلاش استادانه دیگری را در ادامه آن دنبال کرد.

 

The Legend of Zelda: Ocarina of Time

The Legend of Zelda: Ocarina of Time

بین Ocarina of Time، Super Mario Bros، Star Fox و بسیاری از عناوین دیگر، جدا کردن Nintendo از آهنگساز MVP آنها، Koji Kondo، دشوار است. در طول این سال‌ها، او هرگز در کنار هم قرار دادن ملودی‌هایی که در عین سادگی جذاب بودند شکست نخورد؛ سکانس‌هایی که حتی بالاترین کلاس موسیقی‌دانان پاپ را هم به تحسین وا میداشت.

Ocarina of Time واقعا دو Soundtrack مختلف داشت؛ یک آن چیزی که با ماجراهای پرهیاهو، شاد و خوش شانس Link جوان سر و کار داشت و دیگری آهنگ های اغلب غم انگیزی که در Hyrule سرکوب شده ظاهر می شد و با Link مسن تر ارتباط داشت.

Minecraft

Minecraft

زمانی که Daniel Rosenfeld و Markus Persson  به ترتیب در حال نوشتن موسیقی و توسعه Minecraft بودند، باید تعجب کنید که آیا آنها تصوری از جادوی خود داشتند یا خیر. اکنون با بیش از ۲۳۰ میلیون فروش، تصور بازی‌ای که به اندازه Minecraft ساعت‌های زیادی را بازیکنان در آن صرف میکنند، دشوار است.

همچنین تصور اینکه بازیکنان برای هزاران و هزاران ساعت بدون ترکیب‌های زیبا و ظریف این Soundtrack، بازی را باید ادامه میدادند سخت است. هنگامی که بازیکن به دنبال الماس می گشت، از زامبی ها فرار می کرد، یا فقط برای لحظه ای می نشست و مناظر پیکسلی را تماشا می کرد، OST همیشه آنجا بود تا این تجربه را کمی خاص تر کند.

Soundtrack این بازی در عین سادگی، جذاب بود.

 

Ico

 Ico

سونی همیشه در خط مقدم پر کردن شکاف بین بازی های ویدیویی و سینما بوده است. عناوین First-Party آنها معمولاً سعی می کنند داستانی عمیق و احساسی را بیان کنند و برای دستیابی به این هدف از هیچ هزینه ای دریغ نمی کنند. بدیهی است که Soundtrack نقش مهمی ایفا می کند و بنابراین احتمالاً تعجبی نخواهد داشت که تعدادی از عناوین آنها به بالای این لیست صعود کنند.

Ico، نشان می‌دهد که این فلسفه در صورت اجرای موفقیت‌آمیز چقدر می‌تواند قانع‌کننده باشد. Ico که اغلب به عنوان یک نمونه کلیدی از «بازی‌های ویدیویی به عنوان هنر» قرار می‌گیرد، مسیری را ایجاد کرد که بسیاری از آن زمان تلاش کرده‌اند آن را دنبال کنند.

موسیقی Michiru Oshima در اینجا بسیار مهم است و علیرغم محدودیت آن، به خوبی قدرت موسیقی را در بازی های ویدیویی نشان می دهد.

 

SuperMario

 Super Mario Bros

یکی از خارق‌العاده‌ترین نمونه‌های جمله «کمتر، بهتر است» در تاریخ آهنگسازی، محدودیت حافظه صوتی مجاز در کارتریج‌های NES بود که Koji Kondo را به خلق ملودی‌هایی برانگیخت که باید فوراً توجه را به خود جلب کنند.

کوندو همچنین طراحی صدای بازی را رهبری می کرد، به این معنی که علاوه بر Theme Overworld، صداهای نمادین سکه ها، آجرها، پاور آپ ها و ستاره های شکست ناپذیری را نیز ایجاد کرد که همچنان موضوعات اساسی ماریو هستند.

 

Bastion 

Bastion 

اکنون که مردم عاشق Hades هستند، تیم Supergiant Games بیش از همیشه محبوب شده اند. اما اولین بازی آنها Bastion بود، یک بازی اکشن زیبا و دارای یک Soundtrack گوش نواز که در سال ۲۰۱۱ منتشر شد.

با اجرای وکال درخشانLogan Cunningham به عنوان راوی grizzled بازی، آهنگ Darren Korb برای Bastion مملو از آهنگ هایی است که مرز بین امید، ماجراجویی و ناامیدی را یدک می کشد.

 

 Dark Souls

 Dark Souls

اگر به صفحه ویکی پدیای Motoi Sakuraba سربزنیم میبینیم که طیف گسترده‌ای از سبک‌های موسیقی را نشان می‌دهد که او در آن نقش داشته است. از آلبوم پروگ الکترونیکی کمتر شناخته‌شده‌اش Gikyokuonsou گرفته تا کارش در Eternal Sonata، واضح است که او آهنگسازی با دانش عمیقی در این زمینه است.

هیچ چیز بیشتر از موسیقی متن Dark Souls این موضوع را نشان نمی دهد. با موسیقی حماسی باس فایت ها مانند “Taurus Demon” و “Ornstein & Smough” یا لحظات زیبایی که از طریق “Gwyn, Lord of Cinder” و “Nameless Song” ارائه می دهد. این قطعات با هوشمندی و نظارت برای مضامین بازی ساخته شده‌اند که آنقدر خوب کار می‌کنند که روی شما تاثیر زیادی خواهد گذاشت.

 

Journey

Journey 

این بازی اولین بازی ویدیویی است که Soundtrack آن نامزد جایزه گرمی شده است. همچنین پتانسیل باورنکردنی موسیقی را در یک رسانه تعاملی نشان می‌دهد و لحن و شدت آن را در پاسخ به عملکرد بازیکن تغییر می‌دهد.

این موسیقی که توسط Austin Wintory ساخته شده است، از ویولن سل به عنوان ساز اصلی استفاده می کند و در ادامه بازی با صداهای دیگر ترکیب می شود. Austin Wintory سه سال طول کشید تا تمام موسیقی Journey را توسعه دهد، و همین نشان می دهد که قضیه از چه قرار است . طرفداران آثار او موسیقی متن Assassin’s Creed Syndicate و Abzu را نیز گوش کنند.

 

Silent Hill

Silent Hill 2

کار Akira Yamaoka در مجموعه Silent Hill فوق العاده است. حتی زمانی که بازی‌ها نتوانسته‌اند به هیاهوی خود دست پیدا کنند، کیفیت موسیقی او به پایین‌تر از حد استثنایی نرفت. این باعث می‌شود که انتخاب یک بازی برای این فهرست بسیار مشکل باشد، اما سایلنت هیل ۲ غیرممکن است که نادیده گرفته شود.

Yamaoka با معاوضه برخی از شمای بیرونی صنعتی بازی اول با چیزی سورئال و ناراحت کننده تر، ترکیبی شگفت انگیز از دو تا از بزرگترین افرادی که تحت تاثیر آنها بود را ایجاد کرد. Trent Reznor و آهنگساز برجسته دیوید لینچ، Angelo Badalamenti. شاهکاری از خلاقیت کمیاب که اغلب مورد تقلید قرار گرفته است، اما هیچکدام نتوانستند در حد کار او ظاهر شوند. Soundtrack این بازی ترس درون بازی را به شما کاملا القا میکند.

 

 

این بود لیست ده تایی ما از بهترین Soundtrack های بازی ها در تاریخ. مسلما و قطعا بازی های دیگر هم هستند که میتوانند جزو بهترین ها باشند که اگر دوست داشتید مابقی رو در پارت دوم این مجموعه منتشر میکنیم.

این آهنگ هارو میتوانید از یوتوب و اسپاتیفای گوش کنید. البته احتمالا در کانال ها یا بات های تلگرامی هم میتوانید پیدا کنید.

 

 

بیشتر بخوانید: ۱۰ بازی برتر تاریخ از نگاه متاکریتیک

 

 

نوشته های مرتبط

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x