نقد و بررسی بازی spider-man:miles morales

نقد و بررسی بازی spider-man:miles morales

در کنفرانس رونمایی playstation 5، سونی با به نمایش گذاشتن بسیاری از بازی های نسل جدید کنسول های خود،هواداران را برای کنسول جدید خود هیجان زده کرد. یکی از این بازی ها بازی spider-man:miles morales بود. در ادامه با مقاله نقد و بررسی بازی spider-man:miles morales با ما همراه باشید.

مرد عنکبوتی جدید

logo miles

در نقد و بررسی بازی spider-man:miles morales اولین چیزی که به آن اشاره می کنیم این است که این بازی با اینکه دنباله ی spider-man 2018 استدیو insomniac است،اما مرد عنکبوتی اصلی نقش بسیار کوتاهی در این بازی دارد و ما بیشتر داستان miles morales را در این بازی دنبال کرده و می بینیم که او چگونه مسئولیت این قدرت بزرگی که به او داده شده را کنترل می کند (یا همان جمله ی معروف with great power comes great responsibility که همه ی spider-man ها دارند).

داستان بازی

miles new suit

داستان اصلی بازی همانطور که قبلا در مقاله نقد و بررسی بازی spider-man:miles morales گفتیم از دید miles است،در ابتدای بازی او توسط peter parker (که spider-man اصلی است) در حال آموزش دیدن است که peter parker به او می گویید باید برای مدتی از شهر new york که در ادامه نقد و بررسی بازی spider-man:miles morales به طراحی این شهر می پردازیم) برود و miles برای مدتی تنها spider-man این شهر است.

پس از رفتن peter parker دو گروه Roxxon و the undeground به شهر new york حمله کرده و به مبارزه با یکدیگر می پردازند که miles بین این دو گروه گیر افتاده و سعی دارد شهر new york را از آن دو گروه آزاد کند. در ادامه نگاهی به این دو گروه و قابلیت های آنها انداخته.

The underground

همانطور که در مقاله نقد و بررسی بازی spider-man:miles morales گفتیم،شهر new york توسط دو گروه اشغال شده که یکی از این دو گروه به نام the underground توسط tinkerer (شخصی که در عکس بالا مشاهده می کنید) رهبری می شود.

این گروه با متصل کردن تکنولوژی خاصی که تغییر شکل می دهد توانایی درست کردن هر نوع سلاحی را دارند. که این تکنولوژی توسط tinkerer ساخته شده.

هدف اصلی این گروه از بین بردن Roxxon و رییس آن گروه است بخاطر گذشته ی این کمپانی و کارهایی که انجام دادند تا به تولید nuform(نوعی انرژی پاک)برسند.

البته این هدف برای tinkerer بوده و تیم underground بیشتر برای شناخته شدن این کار را انجام می دهند تا توانایی این را بدست آورند که بتوانند هر کاری که می خواهند انجام دهند و کسی نتواند به آنها چیزی بگوید.

Roxxon corp

roxxon corp

دیگر گروه اصلی که در نقد و بررسی بازی spider-man:miles morales به آن اشاره می کنیم Roxxon است که به تازگی وارد شهر new york شده و می خواهند با قرار دادن انرژی پاک خود نیرویی که شهر نیاز دارد را تامین کنند.

اما این نیرو سمی بوده و باعث مریض شدن افراد سازنده ی این نیروی “پاک” شده که miles سعی دارد از قرار گرفتن این نیرو به داخل شهر جلوگیری کند.

این گروه مانند شبه نظامیان خصوصی هستند و توانایی ساختن ابزاری را دارند که باعث می شود miles نتواند از قدرت های venom ( منظور قدرتهای miles است که این اسم را دارند که در ادامه نقد و بررسی بازی spider-man:miles morales به بررسی آن می پردازیم و هیچ ربطی به شخصیت venom دنیای کمیک ندارد) خود استفاده کند و برای مدتی توانایی های خود را از دست می دهد.

شاید بگویید که چرا miles به underground کمک نمی کند که خب این قسمتش رو برای شما اسپویل نمی کنیم

شهر new york

miles morales new york

در هنگام نقد و بررسی بازی spider-man:miles morales به این نتیجه رسیدیم که استدیو insomniac شهر new york را که در بازی spider-man 2018 ساخته بودند را با قرار دادن جزئیات بیشتری مثل طراحی داخل همه ی اتاق های همه ی ساختمان ها بسیار زیباتر کردند و از قدرت ps5 به بهترین شکل ممکن استفاده می کنند.

شما با ویژگی adaptive triggers دسته ی ps5 هر تاری که به ساختمان ها می زنید را احساس می کنید که این کار رفتن از نقطه ای به نقطه ی دیگر را بسیار جذاب می کند

برخلاف نسخه ی قبل در این بازی سیستم fast travel رفتن spider-man از نقطه ای به نقطه ی دیگر را مشاهده نمی کنیم و این به دلیل سرعت ssd کنسول ps5 بوده که به سرعت شما را به آن نقطه از شهر می برد

شهر new york هنوز با داشتن نقاط کلیدی خود مانند times square و the avengers tower و همچنین ساختمان های بلند، بهترین محیط را برای یک بازی spider-man ساخته.

قدرت های miles morales

miles powers

همانطور که کمی قبل در نقد و بررسی بازی spider-man:miles morales گفتیم miles هنگام شکست دادن rhino متوجه می شود که قدرت هایی دارد که به آن venom powers می گوید این قدرت ها به miles توانایی آن را می دهد که بدن خود را شارژ کند و سپس شارژ ذخیره شده را توسط قسمتی از بدن خود تخلیه کند.

علاوه بر venom powers در قسمتی از بازی او متوجه می شود که توانایی غیب شدن نیز دارد که این قابلیت در مراحل stealth بسیار کمک می کند.

غیب شدن با venom powers نیز توانایی کامبو زدن را دارد که با upgrade کردن شاهد این توانایی ها هستید.

miles venom

هر کدام از قدرت های miles شاخه ای برای upgrade کردن نیز دارند که باعث قوی تر شدن آن قدرت می شود.

مراحل فرعی

miles and prowler

 

در مقاله نقد و بررسی بازی spider-man:miles morales، لازم است به مراحل فرعی این بازی اشاره کنیم.

این مراحل برخلاف بسیاری از بازی های دیگر غیر تکراری هستند و حتی بعضی از آنها باعث باز شدن لباس های ویژه ای می شود (که این لباس ها را در قسمت بعدی نقد و بررسی بازی spider-man:miles morales بررسی می کنیم)

بعضی از این مراحل به گذشته ی شخصیت miles و یا رابطه ی او با بسیاری از اشخاص داخل بازی است همانند دوست صمیمی او phin و یا شخصیت مرموزی به نام prowler (که اگر کمیک های miles morales را دنبال می کنید می دونید کیه اگرم نه که خوب اینجا قرار نیست اسپویل بشه نگران نباشید)

بعضی از این مراحل توسط یک رباتی که peter parker طراحی کرده به شما قابلیت بازی کردن قدرتهای جدیدی را می دهد که بعد از انجام دادن این مراحل شما توانایی استفاده کامل از آن قدرت ها را دارید.

شما این مراحل را با استفاده از یک app که دوست شما ganke طراحی کرده به کمک شهر خود می روید و یا با ادامه دادن داستان داخل نقشه این مراحل معلوم می شوند.

همچنین در مقاله نقد و بررسی بازی spider-man:miles morales لازم است بگوییم که در بازی collectible های وجود دارد که اشاره مستقیم و غیر مستقیم به playstation و دنیای spider-man می کند

لباس های متنوع

miles bridge

هنگام نقد و بررسی بازی spider-man:miles morales نکته ی قابل توجه وجود دارد که همانند بازی قبلی این سری،شما در این بازی نیز مشکل تنوع لباس ندارید چون که بازی هم از دنیای کمیک کمک می گیرد و یا حتی لباس هایی داخل بازی به شما می دهد که به دنیای کمیک ربطی ندارد

یک لباس بسیار مخصوصی وجود دارد که کمی بعد در مقاله نقد و بررسی بازی spider-man:miles morales به آن اشاره می کنیم اما فعلا به لباس های دیگری اشاره می کنیم.

bodega suit

اگر به لباس های دنیای کمیک اشاره کنیم لباس سری ۲۰۹۹ مخصوص miles در این بازی حضور دارد،اگر هم  بخواهیم به لباسی که مخصوص بازی است اشاره کنیم bodega cat suit یکی از اسکین های زیبا و با نمک این بازی است که miles به همراه گربه ای که اسم او spider-man است به نجات شهر new york می روند.

گیم پلی بازی و قدرت کنسول ها

miles wall running

 

همانطور که قبلا در نقد و بررسی بازی spider-man:miles morales گفتیم شهر new york به طور دقیقی طراحی شده و استدیو insomniac تا جای ممکن سعی کرده تا نقش spider-man را جذاب کند که در کار خود بسیار موفق نیز بودند چونکه از لحاظ داستان و گیم پلی بازی نه تنها زیبا،بلکه روان نیز اجراء می شود

استدیو insomniac از قدرت ps5 به طور کامل نیز استفاده می کند و loading در این بازی تقریبا اصلا وجود ندارد و شما حتی با انتخاب مدهایی داخل بازی می توانید از raytracing و ۶۰fps استفاده کنید (البته اگر که نسخه ی ps5 را بازی می کنید)

نسخه ی ps4 این بازی هم تا جایی که کنسول توانایی آن را دارد به طور زیبایی  در ۳۰fps اجراء می شود اما برخلاف ps5 در این نسخه شاهد loading هستیم که زیاد نیست.

جذابیت نبرد

spider skin suit

با اضافه شدن venom power که قبلا در نقد و بررسی بازی spider-man:miles morales گفتیم باعث جذابیت بیشتر همان سیستم نبردی که در بازی spider-man 2018 شاهدش بودیم شده و به شما قابلیت زدن کامبو هایی با venom powers را می دهد که بسیار زیبا و قوی نیز هستند.

شما با انجام دادن ماموریت های فرعی که قبلا در نقد و بررسی بازی spider-man:miles morales به آن اشاره کردیم توانایی upgrade کردن این قدرت ها را بدست آورده و توانایی تولید کامبو های جدیدتری را بدست می آورید.

جدا از venom powers شما با استفاده از تکنولوژی هایی که توسط miles طراحی شده قابلیت های بیشتری را در نبرد با دشمنان خود دارید مانند قرار دادن هلوگرام هایی که به شما در جنگیدن کمک می کنند.

مشکلات بازی

miles water tower

در این قسمت از مقاله نقد و بررسی بازی spider-man:miles morales به مشکلات این بازی می خواهیم دقت کنیم.

اولین مشکل متنوع نبودن پازل های این بازی است که شما در آن یک پازل را فقط با حالت های مختلف مشاهده می کنید و تنوعی در آن زیاد دیده نمی شود.

دیگر مشکل بازی کوتاه بودن داستان است که البته برای قیمتی که بازی را گرفته اید قابل قبول است اما برخلاف spider-man 2018 این بازی در ابتدا دارای مد new game+ بوده و شما با قدرت هایی که برای اولین بار در بازی بدست آورده اید،می توانید با همان قدرت ها و بیشتر به new game+ بروید.

توجه به رویداد های دنیای واقعی

BLM mural

به قسمتی از مقاله نقد و بررسی بازی spider-man:miles morales رسیدیم که بازی اشاره ی مستقیمی  به مشکلات و اتفاقاتی که داخل دنیای واقعی پیش آمده می کند. مانند black lives matter که به جنگ علیه نژادپرستی می رود و با طراحی لباسی که در دنیای کمیک وجود ندارد به نام uptown pride و همچنین یک نقاشی دیواری black lives matter به جنگ علیه نژادپرستی می رود.

همچنین در انتهای بازی ادای احترام به chadwick boseman (بازیگر نقش black panther که به دست سرطان جان خودرا از دست داد) نیز می شود که این دو،کار بسیار زیبایی بود که توسط insomniac انجام شد.

کلام پایانی

sunset new york

نزدیک به پایان نقد و بررسی بازی spider-man:miles morales رسیدیم همانطور که در نقد و بررسی بازی spider-man:miles morales با ما همراه بودید شاهد آن بودید که استدیو insomniac یک بازی کوتاهی طراحی کرده که نه تنها باعث استفاده قدرت جدید کنسول سونی شده بلکه این نسل را برای بازی های بیشتر و قوی تر نیز آماده می کند

هنگام نقد و بررسی بازی spider-man:miles morales شما شاهد بسیاری از نکات مثبت داخل بازی بودید، از گرافیک های بازی گرفته تا توجه به BLM و قرار دادن Accessibility options برای افراد دارای معلولیت،استدیو insomniac به تمامی این موضوعات توجه کرده و سعی کرده این بازی را برای همه طراحی کند.

امتیاز تیم گیمریما

به انتهای مقاله نقد و بررسی بازی spider-man:miles morales و وقت آن است که امتیاز و نکات مثبت و منفی بازی را بگیم

نکات مثبت

  • گرافیک و جزئیات بی نظیر
  • داستان و شخصیت سازی عالی
  • گیمپلی روان و لذت بخش
  • کارکتر های اصلی و فرعی جالب
  • بازی برای بار دوم نیز جذاب است

نکات منفی

  • نبود تنوع در پازل های بازی
  • کوتاه بودن نسبی داستان

 

تیم گیمریما به این بازی امتیاز ۹٫۵ را داده و پیشنهاد جدی به کسانی که دارای ps5 هستند می دهد که این بازی را از دست ندهند

final score

ممنون که با مقاله نقد و بررسی بازی spider-man:miles morales با ما همراه بودید اگر که از مقاله نقد و بررسی بازی spider-man:miles morales خوشتان آمده نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید و یا اگر دنبال مقالات نقد بررسی بیشتری هستید به این قسمت بروید.

 

 

 

 

امتیار نقد و بررسی بازی spider-man:miles morales
به طور کلی
95%
95%

نوشته های مرتبط

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x