نقد بازی NieR Automata

نقد بازی NieR Automata شاهکاری که هر کسی بازی نکرده

نقد بازی NieR Automata از Platinum Games

بازی NieR Automata سال ۲۰۱۷ برای کنسول Ps4 منتشر شد این بازی در همون زمان ها توجه های خیلی زیادی رو به خودش جلب کرد به خاطر امتیازات بالایی که به عنوان یک انحصاری برای Ps4 بود بدست آورد. اما واقعا این بازی به اون اندازه ای که خوبه توجه هایی شد و به اندازه بقیه شاهکار های صنعت گیم موفق بود؟

جواب این سوال نه هست درست هستش که این بازی فروش خارق العاده ای داشت اما به اندازه ی بازی هایی مثل Last of us یا Red dead 2 فروش داشت؟ در صورتی که این بازی برای خود من جز سه بازی برتر داستان محوری بود که تا به الان بازی کردم. پس در ادامه می پردازیم به نقد بازی NieR Automata به نقد این شاهکار.

دلایل

اول از این شروع کنیم که اگر شما هم مثل من یک پلیر معمولی هستید که با نگاهی به کاور بازی به نظر می رسد هک و اسلش عجیب و غریب ژاپنی هستش قطعا بیخیال این بازی میشید یا سکانس هایی از بازی رو می بینید که گلوله بارون میشید و میگید که نه مرسی.

اما این دقیقا من بودم تا قبل از این که این بازی رو بازی کنم و دلیل اینکه من دارم نقد بازی NieR Automata رو می نویسم اینه که می خوام نشون بدم شاید طرح این بازی یا اسکرین شات هایی که از فایب های این بازی می بینید به دلتون نشینه ولی این بازی قطعا ارزش بازی رو داره.

دلیل دوم که من نقد بازی NieR Automata را انجام می دهم ، یکم عجیب هستش. من اینترنت را برای یک بررسی معتبر جستجو کردم که احساس می کنم که NieR Automata چقدر دستاورد بی نظیری است. که اکثر نشریات معتبر بازی را در حدود نمره ۹۰ از ۱۰۰ به ثمر می رسانند که بدیهی است نمره عالیی است.

اما اگر در واقع نظرات آنها را بخوانید ، متوجه خواهید شد که بین آنچه می نویسند و معمولاً تحسین برانگیز است ، ارتباطی وجود ندارد. چگونه آنها در نهایت به بازی امتیاز می دهند ، نمرات با آنچه آنها می نویسند یا می گویند مطابقت ندارد ، زیرا این تجربه ۱۰/۱۰ را توصیف می کنند و در پایان آن ۹/۱۰ قرار می دهند.

2B

این یک بازی برای هر کس که باید بازی کند که از بازی های ویدئویی یا داستان گویی خوب یا موسیقی باورنکردنی یا نوآوری واقعی در هر یک از عناصری در ادامه نقد بازی NieR Automata به تمام این المان های این شاهکار می پردازیم.

داستان بازی

NieR Automata داستانی داشت پر از سوپرایز های پشت سر هم که وقتی شما این بازی رو بازی می کنید هر لحظه که جلو تر می روید براتون از لحظه قبل جذاب تره ولی این بازی خیلی بیشتر از سوپرایزه خیلی بیشتر از این حرف ها هستش Nier یکی از تجربیات تکنیکی ، موضوعی ، بصری ، روایی و شفاهی است که تا کنون توسط هر رسانه ای ارائه شده است.

چه بازی چه فیلم چه سریال Nier از اون داستان هایی هستش که ما رو مجبور می کنه که باید در مورد اون چندین بار فکر کنیم تا بالاخره موضوع اصلی برامون مفهوم بشه.

فرضیه Nier ساده است شما یک اندروید هستید ، “۲B” و به همراه هم تیمی خود ، “۹S” شما پیشتاز در نبرد با ماشین های شیطانی هستید که زمین را تسخیر کرده اند انسانها به ماه گریخته اند و برای برگشت باید در جنگ پیروز شود شما با یک خلاصه مأموریت استاندارد ، “یک هدف را بکش” شروع می کنید و از آنجا داستان شروع به تکامل می کند.

First Boss

آنچه در ابتدا ، به آرامی و سپس با سرعتی زیاد ظاهر می شود ، داستانی عمیقاً درخشان و درخشان است که در مورد بازی گروهی از افراد که به طرز جذابی به هم پیوسته اند و به دنبال کشف و درک پیچیدگی های دنیایی هستند که به وضوح از آن جلوگیری می کند.

آنها و تمایل به درک بیشتر در مورد شخصیت ها و جهان ، در شما ، بازیکن ، احساس فوریت واقعی برای پیشبرد داستان ایجاد می کند به نحوی که اکثر بازی های دیگر فقط می توانند به موفقیت امیدوار باشند و من فکر می کنم این یادآوری این است که چقدر خوب است داستان بازی های ویدئویی می تواند بسیار به موقع باشد.

این داستان به مدت ۳۵ ساعت تموم نمیشه وقتی فکر می کنید NieR Automata را به طور کامل انجام نداده اید ، حتی نردیک به تموم کردن این بازی نیستید. بعد از ۱۵ ساعت بازی خود ، بازی جدیدی را باز می کنید که به شما اجازه می دهد بخش بزرگی از اولین بازی خود را دوباره پخش کنید اما از دیدگاه یک شخصیت دیگر .

Amusement park

بسیاری از افراد وجود دارند که احساس می کنند بازی دوم کمی شبیه به اولین بازی است و من مطمئناً با آنها موافقم در حالی که دیدگاه جدید ارائه شده توسط حالت جدید بازی تغییر چشمگیری را ایجاد می کند لحظات آنها در مقایسه با سرعتی که ما دوست داریم ، به ندرت اتفاق می افتد و داستان کامل توضیح داده می شود و تمام سوالات شما رفع می شود.

بار دوم Nier به شما امکان می دهد تا از طریق چشم انداز “۹S” در مورد این ایده بازی کنید. با این که می توانید قهرمان “۲B” را از بیرون مشاهده کنید ، از قدرت و انگیزه های او به عنوان یک شخصیت قدردانی می کنید در حالی که جزئیات طرح جدید به تدریج در طول دومین ماجراجویی شما به صورت قطره قطره ای تغذیه می شود.

این یک تمرین تکراری با هدف برانگیختن آشنایی دلبستگی است و در مواقعی که می بینید “۲B” را در کنار خود می بینید و برای شما ترسناک است ، این یک وسیله روایی است که فکر می کنم به اندازه مخالفان طرفداران زیادی پیدا خواهد کرد ، اما من برای شجاعت آن را تحسین می کنم. این هدف است و از آنجا که تلاش کافی برای اطمینان از تفاوت معنی دار تجربه با بازی اول انجام شد.

بار سوم که شما این داستان رو بازی می کنید از نگاه کارکتر دیگه ای از بازی بازی رو انجام میدین که دیگه سه پایان بعد از اون وجود داره که پایان های اصلی این بازی هستن.

بازی سوم یک داستان کاملاً متفاوت از اول است با استفاده از فقط دنیای بازی به عنوان ثابت همه چیز دیگر تغییر کرده است و نتیجه این است که ۲ بازی نمایشی شما بیشتر شبیه یک پیش درآمد برای این اقدامات نهایی است. من نمی توانم بدون اسپویل کردن جزئیات بیشتر در مورد آن صحبت کنم اما کافی است بگویم ، این یک بازی ۱۵ ساعته نیست ، یک بازی ۳۵ یا ۴۰ ساعته است و بازی از هر یک ساعت آن استفاده می کند تا از ابتدا یک داستان عمیق تر و گیرا در حال تحول ارائه دهد. به پایان رساندن

Concept

همان طور که اول نقد بازی NieR Automata از داستان بازی گفتیم به یاد احساساتی می افتم که بیش از نقاط خاص طرح در من ایجاد کرده است ارتباط واقعی با شخصیت ها یأس برای یادگیری آنچه در آینده است تعلیق بی اعتقادی و ثابت فرایند فکری رمزگشایی سرنخ ها و نکات و شخصیت های فرعی به معنای استنباط معنای آنها در زمینه در داستان گسترده تر است.

مانند هر هیجان انگیز یا تعلیقی بزرگ ، این بازی می داند چگونه قسمت های احساسی و منطقی مغز شما را به یک اندازه درگیر کند و ویژگی های متقاعد کننده بر همه به جز بدبین ترین بینندگان پیروز شود. برای درک روایت نیازی نیست طرفدار انیمه های ژاپنی یا علمی تخیلی باشید. مانند هر داستان بزرگی روی پای خود ایستاده است.

محیط بازی

یکی دیگر از موضوعاتی که در نقد بازی NieR Automata بهش می پردازیم محیط بازی و طراحی بصری محیط که محیط های بازی درسته طوری طراحی شده باشه که برای هر مرحله لازم بشیم به همون محیط برگردیم ولی انقدر این مخیط ها جذاب و پر از جزیات هستش هیچ وقت تکراری نمیشه بلکه به طوری هست که همیشه یاد آدم میمونه که در چه محیطی که مرحله رو انجام داده که دیگه در خاطر بازیکن می مونه.

 

در ادامه نقد بازی NieR Automata نگاهی داریم از اسکرین شاتی از برخی از این محیط ها.

amusement park

 

 

 

amusement park cover

Desert Zone

 

 

Desert Zone

Flooded City

 

Flooded City

Kainé’s Shack

Kainé's Shack

موسیقی بازی

 

مورد بعدی که در نقد بازی NieR Automata می خوایم به اون بپیدازیم موسیقی متن بازی هست برای درک عظمت فوق العاده غیرقابل مقایسه موسیقی متن Nier باید به چند نکته پی ببرید. اولاً هر آهنگ در مجموع ۴۰ مورد از آنها را به وجد می آورد و هیچ یک از آنها ضعیف نیست ، زیبا هستند ، جالب هستند و آنها بسیار غنی هستند.

دومین نکته ای که در مورد موسیقی متن Nier باید مورد توجه قرار گیرد این است که هر آهنگ اساساً به هفت قسمت تقسیم شده است که آواز یا بدون آن دو تا از آنهاست و در هر کدام از آنها سه لایه رسانه آرام و پویا وجود دارد و در نهایت بسیاری از آهنگها به یک نسخه ۸ بیتی متناسب با بازی کوچک حالت هک کردن هنگامی که به عنوان ۹s بازی می کنید ، اغلب درگیر آن خواهید شد.

 

 

وسعت منظره صوتی و لایه های ساختارشده ، آهنگساز را قادر می سازد تا قصد یا احساس بسیار خاصی را مطابق با مکانی که آن لحظه در آن اتفاق می افتد منتقل کند و هر چه در محیط پیش میریم و گیم پلی پر تنش تر میشه موسیقی هم پر تنش تر میشه.

 

گیم پلی

مورد بعدی که در نقد بازی NieR Automata می خوایم به اون بپیدازیم گیم پلی بازی هستش گیم پلی این بازی سبک هک اند اسلشی داریه که میتونه وقتی باشه که بازی Devil may cry و Bayonetta با هم رو به رو میشن و Nier تلفیقی از این دو هستش. شاید اولش براتون سخت باشه این سیستم بازی کنید ولی اگر کمی زمان بدین بهش که چنین سیستمی دستتون بیاد این راه را به یک احساس ارتباط واقعی با شخصیت به شما میده.

 

 

 

 

Fight

 

طی ۳۵ ساعتی که شما لازم دارید تا بازی رو تموم کنید لازم دارید تا مقدار زیادی از این مبارزات داشته باشید و به جرات می تونم بگم که هنوز هم این سبک گیم پلی برام جذابه.

اما این تنها آغاز تنوع گیم پلی Nier است ، علاوه بر حالت هک و اسلش سه بعدی ، بازی اغلب برای ارائه یک تجربه دو بعدی اسکرول محوری است و ناگهان شما را در یک مکانیک قرار می دهد و یک تجربه سه بعدی گلوله را ارائه می دهد و سپس ناگهان شما باید یک دستگاه را هک کنید و یک توالی سلامت گلوله ۲ بعدی را در دنیای دستگاه های هوش مصنوعی ارائه می دهد.

9S Fight

 

 

 

اما این به این معنی نیست که این تغییرات سبک طی بازی شما رو از سبک اصلی دور کنه برای مثال سما در حالت دو بعدی با همون سلاح ها همون حرکات رو انجام میدین و فقط جای دوربین عوض شده یا زمانی که دوربین کمی از شما دور هم میشه همین طور.

 

به طور کلی

NieR automata نوعی طراحی بازی است که هر قسمت از بازی به تمجید از جلوه دادن و بزرگنمایی بخش های دیگر بازی می پردازد و تقریباً در هر ثانیه از مدت زمان ۳۵ ساعته آن ، عنوان یک نسل قابل ارائه نیست در طول خود نسل ، اما فقط می توان مدتها پس از پایان آن نسل ارائه کرد.

هیچ کس نمی تواند مسئولانه بگوید که Nier بازی نسل است ، و من مطلقا این را الان نمی گویم ، اما مطمئن باشید بدون شک هنگامی که لیست بازی های نسل تدوین می شوند ، در مورد Nier صحبت خواهد شد.

در انتهای نقد بازی NieR Automata در این صورت این بازی رو حتما حتما به شما پیشنهاد می کنم اگر حتی طرفدار طراحی هایی مثل این بازی نیستید تجربه ای که من خودم از این بازی کسب کردم واقعا در حد بازی هایی مثل Bioshock infinite یا Witcher 3 یا last of us 2 بود و فقط می خوام که این تجربه رو دیکران هم داشته باشد چون این بازی کاملا ارزشش رو داره.

و این بازی کاملا از نظر ما نمره کامل  ۱۰ از ۱۰ رو باید بگیره.

Art

Score

این بود نقد بازی NieR Automata اگر از این مقاله خوشتون اومد حتما نظراتتون رو در مورد نقد بازی NieR Automata برامون بنویسید چون خیلی بهمون انرژی میده که بازی مقالاتی در سبک بازی اکشن و بازی هیجانی مثل نقد بازی NieR Automata براتون بزاریم.

 

نقد بازی NieR Automata
به طور کلی
100%
100%

خلاصه

یکی از بهترین بازی های هک اند اسلش تاریخ که این بازی شاهکاری هست شما احتمالا اونو یا بازی نکردین یا بازی نمی کنید حالا یا با دیدن تریلر و عکس های اون از طراحی انیمه ای اون خوشتون نمیاد یا اصلا با سبکش آشنا نیستین یا به بهونه طولانی بودنش بازی نمی کنید اما اگر شما وارد دنیای NieR بشین دیگه تا آخر بازی حتی کل سری رو دنبال می کنید

مزایا

  • محیط جذاب و چشمگیر
  • گیم پلی جذاب
  • موسیقی متن شاهکار
  • داستانی عمیق و طولانی

معایب

نوشته های مرتبط

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x