کتاب games based on book

معرفی ۱۰ بازی که از روی کتاب ساخته شده اند!

ساختن بازی از روی کتاب؟

ساخت بازی از روی کتاب؟ احتمالا این چند وقت زیاد شنیدید که بازی های محبوب و پرطرفدار را به قالب فیلم و سریال در می آورند و اخبار پیرامون  Uncharted  و The Last Of Us را شنیده اید.اما برعکس این موضوع هر چند وقت یکبار اتفاق می افتد؟ با ما در ادامه همراه باشید تا ۱۰ تا از این بازی هارا معرفی کنیم:

 

۱- The Witcher

Witcher کتاب

The Witcher بر اساس مجموعه کتاب The Witcher اثر آندری ساپکوفسکی است که ابتدا به عنوان مجموعه ای از داستان های کوتاه شروع شد. موفقیت «حماسه»، رمان‌های تمام‌قد پس از داستان‌های کوتاه، باعث شد که ساپکوفسکی و سری‌هایش جایگاه کلاسیک را به طور عمده در لهستان به ارمغان بیاورند. تا اینکه اقتباس بازی ویدیویی The Witcher در سال ۲۰۰۷ بود که سایر خوانندگان در سراسر جهان را متوجه آن کرد.

هم داستان‌ها و هم بازی‌های The Witcher شخصیت‌های یکسانی دارند، اما سال‌ها پس از وقایع The Saga اتفاق می‌افتند. مجموعاً پنج کتاب در حماسه اصلی وجود دارد که بین سال‌های ۱۹۹۴ و ۱۹۹۹ نوشته شده‌اند، دو تای آن‌ها هنوز به انگلیسی ترجمه می‌شوند و کتاب ششم در سال ۲۰۱۳ نوشته شده است که به عنوان پیش درآمد کتاب اول عمل می‌کند.

همچنین الان فصل دوم سریال Witcher هم پخش شده است که میتوانید آن را تماشا کنید!

 

۲-Stalker

Stalker کتاب

استالکر (یا اگر اصرار دارید S.T.A.L.K.E.R.) مجموعه‌ای از بازی‌های تیراندازی اول شخص توسط GSC Game World است که بر اساس دنیایی است که برادران بوریس و آرکادی استروگاتسکی در رمان Roadside Picnic در سال ۱۹۷۲ خلق کردند. این رمان داستان ردریک رد شوهارت را دنبال می‌کند، یک شکارچی باتجربه که برای یافتن چیز های ارزشمندی که می‌تواند بفروشد، وارد منطقه می‌شود.

در رمانRoadside Picnic (پیک نیک کنار جاده)، مناطق ممنوعه‌ای هستند که سال‌ها قبل توسط بیگانگان بازدید و سپس رها شده‌اند. ماهیت بازدیدهای فرازمینی، مناطق را مملو از خواص مرموز و ماوراء طبیعی کرد که ورود به آنها را بسیار خطرناک می کند.

بازی‌های استالکر نیز تحت‌تاثیر فیلم استاکر به کارگردانی آندری تارکوفسکی و خود بر اساس Roadside Picnic است. اگر می خواهید مسائل را بیش از حد پیچیده کنید، استروگاتسکی ها همچنین کتابی به نام استاکر را بر اساس فیلمنامه ای از فیلم استاکر که بر اساس اولین کتاب آنها ساخته شده بود، نوشتند. (حتی یک بازی و یک RPG رومیزی وجود داشت!)

همه اینها را می‌توان گفت، دنیای STALKER دارای رسانه‌های غنی برای استخراج است و همانطور که احتمالا میدانید قسمت دوم این بازی نیز در سال ۲۰۲۲ عرضه خواهد شد.

 

بیشتر بخوانید: مورد انتظار ترین بازی های ۲۰۲۲

 

 

۳- Parasite Eve

parasite eve کتاب

Parasite Eve یک بازی جالب است زیرا نمونه ای از یک بازی ویدیویی است که به عنوان دنباله کتابی است که بر اساس آن ساخته شده است. رمان Parasite Eve در سال ۱۹۹۵ توسط داروساز هیداکی سنا نوشته شده است و شما را از سلول های بدن خودتان نیز بترساند یا با فراوانی اصطلاحات پزشکی شما را خسته کند.

در هر صورت، کاوش عجیب Parasite Eve در زیست‌شناسی انسان چیزی نیست که معمولاً در ژانر وحشت فراتر از نام‌های برجسته‌ای مانند Crichton و Cronenberg یافت می‌شود. وحشت بدن یک چیز است. وحشت بیوشیمیایی که در آن میتوکندری های حساس می توانند موجوداتی را با توانایی نوشتن کد ژنتیکی خود به دنیا بیاورند، قلمرو ای کاملاً متفاوت است.

 

 

۴-Assassin’s Creed

assassinscreed1

بسیاری از بازی‌هایی که تاکنون به آنها نگاه کرده‌ایم، کم و بیش اقتباس‌های مستقیم از یک کتاب هستند، اما تعداد زیادی بازی اصلی وجود دارند که هنوز چندین ایده خود را مدیون آثار ادبی هستند. Assassin’s Creed یکی از آنهاست.

به گفته تهیه کننده جید ریموند، اولین Assassin’s Creed از رمان آلموت نوشته ولادیمیر بارتول در سال ۱۹۳۸ الهام گرفته شد. داستان رمان در الموت می‌گذرد، جایی که قلعه‌ای واقعی ایرانی بود که در حدود ۶۰ مایلی تهران کنونی قرار داشت.( جدا از موضوع، واقعا بازی های جدید اصلا Assassin هستن؟!!)

در اوایل قرن یازدهم، قلعه الموت توسط مبلغی به نام حسن صباح و قاتلانش کنترل می شد، تمام حقایق تاریخی که در رمان الموت استفاده شده بود و سپس در دنیای Assassin’s Creed اقتباس شد.

یک جمله در رمان الموت، “هیچ چیز یک واقعیت مطلق نیست، همه چیز مجاز است” تقریبا کلمه به کلمه در بازی استفاده می شود: “هیچ چیز درست نیست، همه چیز مجاز است.”

بدون عناصر علمی تخیلی، Assassin’s Creed یک داستان تخیلی تاریخی است، بنابراین منطقی است که کتابی که بر اساس آن ساخته شده است نیز ریشه در تاریخ داشته باشد.

 

 

۵-BioShock

bioshock کتاب

“Bioshock” چندان بر اساس یک کتاب نیست، بلکه یک برداشت کامل از فلسفه های آثار مکتوب آین رند است.

رند در نوشته‌های خود از «Objectivism» دفاع می‌کند، یک سیستم سیاسی/اقتصادی/اجتماعی که در آن هیچ‌کس به هیچ وجه به شخص دیگری مدیون نیست و آزاد است که منافع خود را دنبال کند، اما همچنین کاملاً مسئول رفاه خود است.

سازندگان [“BioShock”] در درجه اول از بازی برای بررسی یک سوال استفاده می کنند که رند در داستان و فلسفه خود آن را بدیهی می داند: “«یک جامعه چه شکلی می شد اگر همه واقعاً فقط برای خودشان بودند و به غیر از خودشان بیعتی نداشتند؟»”

اساسا، “Bioshock” دنیایی را واقعاً بر اساس این ایده ها تصور می کند و آنها را به عنوان راهی برای نقد ایرادات آنها به افراط می برد و اثرات این تفکر را اجرا میکند.

 

۶- Metro 2033

Metro 2033

بازی ترسناک بقا مترو ۲۰۳۳ ریشه در رمانی به همین نام از نویسنده روسی دیمیتری گلوخوفسکی در سال ۲۰۰۵ دارد. مانند بازی، رمان در سیستم متروی مسکوی پسا آخرالزمانی، که توسط هولوکاست هسته ای ویران شده است، می گذرد. بازیکن-شخصیت آرتیوم همان شخصیت اصلی رمان است، یکی از چندین شخصیتی که هم در بازی و هم در کتاب ظاهر می شود.

کتاب Metro 2033 در سال ۲۰۱۰ در ایالات متحده منتشر شد، همان سالی که بازی عرضه شد. بر خلاف بسیاری از بازی‌های موجود در این فهرست، خود گلوخوفسکی هم برای کتابش و هم برای اقتباس از بازی‌های ویدیویی نقش نویسندگی را دارد.

 

۷-Bloodborne

Bloodborne

Bloodborne مانند BioShock است زیرا به جای اقتباس مستقیم از یک داستان، عناصری را از مجموعه آثار نویسنده قرض می گیرد. در حالی که آین رند برای BioShock بود، H.P. لاوکرافت برای Bloodborne.

رفتن کورکورانه به خیابان‌های سرد و وحشتناک Yharnam آسان است و فکر می‌کنید که می‌خواهید یک ترسناک گوتیک استاندارد دیگر با جادوگران و گرگینه‌ها دریافت کنید، اما Bloodborne شما را با پرتاب کردن برخی از موجودات کیهانی بین‌بعدی، خدایان الدریچ و رفتارهای دیگر غافلگیر می‌کند. از وحشت های غیرزمینی و لاوکرافتی.

 

۸- Spec Ops: The Line

Spec Ops: The Line

Spec Ops: The Line پیش‌فرض رمان Heart of Darkness نوشته جوزف کنراد را در سال ۱۸۹۹ می‌گیرد و آن را در دوران و محیطی کاملاً متفاوت به کار می‌برد، دقیقاً شبیه کاری که فیلم اقتباسی Apocalypse در سال ۱۹۷۹ با همان کتاب انجام داد.

در حالی کهHeart of Darkness در اواخر قرن نوزدهم در کنگو و Apocalypse اکنون در ویتنام در طول جنگ ویتنام در سال ۱۹۶۹ اتفاق می‌افتد، Spec Ops: The Line همه چیز را در آینده نزدیک در دبی که طوفان شن ویران کرده است، می‌برد.

بازی گروهی از سربازان را دنبال می‌کند که سعی می‌کنند بازماندگان را پس از فاجعه ردیابی کنند، از جمله سرهنگ جان کنراد، بر اساس کورتز بدنام از Heart of Darkness و همه چیز از آنجا شروع میشود.

 

۹- The Binding of Isaac

The Binding of Isaac

 

ممکن است با خود بگویید که چرا The Binding of Isaac در این فهرست وجود دارد، اما به وضوح ریشه در کتاب مقدس دارد،که تنها پرخواننده ترین کتاب در جهان است.

Binding of Isaac همچنین ممکن است یکی از معدود بازی‌های ویدیویی مبتنی بر کتاب مقدس باشد که یک RPG ضعیف یا یک صفحه نمایش رترو، یک بازی آموزشی، یا آن RTS عجیب و غریب بر اساس کتاب‌های Left Behind نیست. (هی، بازی دیگری بر اساس یک سری کتاب.)

بدیهی است که The Binding of Isaac و بازسازی آن بر اساس داستان عهد عتیق به همین نام است، جایی که خدا از ابراهیم می خواهد پسرش اسحاق را بکشد تا راهی برای آزمایش ایمان او باشد. در بازی، پدر آیزاک با یک مادر بدرفتار جایگزین می شود. چندین آیتم، شخصیت‌های قابل بازی، و باس‌های بازی نیز بر اساس داستان‌هایی از کتاب مقدس ساخته شده‌اند، به گونه‌ای که نشان می‌دهد که موضع طراح ادموند مک‌میلن در مورد آن‌ها چیست.

 

 

۱۰- Enslaved: Odyssey to the West

Enslaved: Odyssey to the West

ادبیات چینی قرن شانزدهم ممکن است به عنوان بهترین نقطه پرش برای یک بازی ویدئویی اکشن پسا آخرالزمانی به نظر نرسد، اما «Enslaved: Odyssey to the West» در سال ۲۰۱۰، که برای ایکس باکس ۳۶۰ و پلی استیشن ۳ در دسترس است، در واقع یک تفسیر مجدد مدرن است. از “سفر به غرب”.

«سفر به غرب»، رمانی چینی که قدمت آن به سلسله مینگ بازمی‌گردد، حول محور ژوان‌زانگ (که در ترجمه‌های انگلیسی گاهی «تریپیتاکا» نامیده می‌شود)، راهبی نسبتاً درمانده است که از دیگران کمک می‌گیرد تا در سفر به او کمک کنند.

یکی از این افراد Monkey King است، یک جنگجوی بداخلاق اما بسیار توانا.

در «Enslaved: Odyssey to the West»، تریپیتاکا تبدیل به Trip می‌شود، زن جوانی که قهرمان اصلی بازی، Monkey Kingرا مجبور می‌کند تا به او کمک کند تا در میان ویرانه‌های جایی که زمانی نیویورک بوده، سفر کند.

شاید بپرسید یک زن جوان چگونه یک جنگجوی غول پیکر و تنومند را مجبور می کند که به او کمک کند؟ او یک هدبند مکانیکی بر روی Monkey King می‌گذارد که اگر به دستورات تریپ عمل نکند باعث درد او می‌شود و اگر به Trip آسیبی وارد شود، فوراً او را می‌کشد.

این بر اساس هدبند مشابهی است که شخصیت Monkey King در «سفر به غرب» می‌بندد، که اگر کسی برای کنترل رفتار شیطنت‌آمیز خود شعار خاصی بدهد، می‌توان آن را سفت کرد.

با این حال، «سفر به غرب» استعداد صدای اندی سرکیس یا آن پیچ و تاب علمی تخیلی عجیب و غریب در پایان را ندارد.

 

شما چه بازی های دیگری را میشناسید؟ حتما آن هارا برای ما در قسمت نظرات بنویسید!

 

 

بیشتر بخوانید: برندگان مراسم The  Game Award 2021

 

نوشته های مرتبط

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x