Alan Wake Remastered

نقد و بررسی بازی Alan Wake Remastered

نویسنده محمود رضا جاویدی

تنظیم علی رضا کیانی فرد

با تشکر از Remedy entertainment و Epic games برای اینکه کد بازی Alan Wake Remastered رو برای نقد و بررسی زود تر از انتشار در اختیار تیم گیمریما قرار داد.

تا آخر با ما همراه باشید تا ویدئو گیم پلی بازی و نقد و بررسی بازی از گیمریما

نقد بررسی بازی Alan Wake Remastered

اگر در نسل هفتم کنسول ها یک گیمر بودید ، احتمالاً حداقل چند بار نام Alan Wake را شنیده اید ، این Psychological Thriller از استودیوی محبوب منتقدان ، Remedy Entertainment ، اول بصورت انحصاری برای Xbox 360 در ماه May سال ۲۰۱۰ منتشر شد و در April سال ۲۰۱۲ یک پورت برای رایانه های شخصی هم ازش منتشر شد ، در حالی که این بازی در زمان عرضه، موفقیت زیادی در زمینه فروش نگرفت ، Alan Wake در طول این سال ها تا حدودی به یک کلاسیک دست کم گرفته شده تبدیل شده است.

با قوت گرفتن شایعات مبنی بر انتشار دنباله ی این داستان افسانه ای ، رمدی قصد دارد با عرضه نسخه ریمستر شده از این بازی که حاوی بهبود چشمگیر گرافیک و جلوه های بصری و آوردن این سری برای اولین بار به پلتفرم های Playstation، بازی Alan Wake رو دوباره روی زبان ها بیارد.

در کنار گرافیک بهبود یافته شده، این ریمستر حاوی تفسیر جدیدی از نویسنده بازی، Sam Lake هست. در این بررسی قصد داریم نگاهی به بازی اصلی و داستان آن داشته باشیم و همچنین تغییراتی را که این Remaster مشاهده کردیم رو مورد بررسی قرار بدیم (که البته همه ی این تغییرات بصری نیستند و به داستان هم ربط دارند!). با گیمریما همراه باشید تا شاید با هم نور رو پیدا کنیم!

Alan_looking_over_the_horizon

نقطه ای از نور

Beyond The Shadow You Settle For, There is a Miracle, Illuminated” -Thomas Zane 

“فراتر از سایه ای که به آن بسنده می کنید ، معجزه ای وجود دارد ، معجزه ی نورانی” -تامِس زِین

میشه گفت این فلسفه قلب داستان گویی Remedy هست و در Alan Wake بیشتر از همیشه این رو مشاهده میکنیم. بازی با این حرف Alan آغاز می شود: “در یک داستان ترسناک ، قربانی مدام می پرسد” چرا؟ ” اما هیچ توضیحی نمی تواند وجود داشته باشد و نباید توضیحی نیز داشته باشد.

رمز و راز های بی پاسخ چیزهایی هستند که برای بیشترین زمان یاد ما میمانند ، و چیزی است که ما در پایان به یاد می آوریم. ” با اینکه Alan Wake یک بازی ۱۱ ساله است ، اما این که چگونه بسیاری از طرفداران هنوز از اسرار بی پاسخ آن هیجان زده هستند بسیار شگفت انگیزه.

وقتی با یک نفر که این بازی رو تجربه کرده حرف میزنید ، اولین چیزی که آنها می گویند احتمالاً چیزی شبیه به “این دریاچه نیست ، یک اقیانوسه” “It’s not a lake, it’s an ocean” یا اینکه هنوز منتظر Alan Wake 2 هستند. تیم داستان روایی Remedy و به ویژه نویسنده و کارگردان ، Sam Lake ، باید به این افتخار کنند ، یک چیزی که آنها ساخته اند مخاطبانشون رو بیشتر از یک دهه به فکر فرو برده است.

eye_close_up

ذهن انسان می خواهد آنچه را بفهمد که نمی تواند. جایی که سوالی باشه ، پاسخ می خواهد ، و وقتی هم که پاسخ ها در لحظه موجود نباشند ، جاهای خالی رو پر می کند پاسخ های خود ساخته ش رو باور میکند ، و به همین دلیله  که وقتی راهی که این رازها را درک میکنیم به چالش کشیده میشود، نظریه ها می پردازیم و حتی بر سر آن بحث می کنیم. ما نمی خواهیم توی سایه بمونیم ، می خواهیم به دنبال ماجراجویی برویم ، به دنبال آن نقطه نور ، آن معجزه ، معجزه ی نورانی .

lighthouse

جوری که بازی Alan Wake با شما بازی میکند، با این مفهوم که به شما پاسخ نمی دهد ، بلکه شما را تنها با سوالات و سرنخ های کافی برای ساختن پاسخ های شخصیتان رها می کند ، و اون پاسخ ها نمی توانند درست یا غلط باشند ، چون وقتی درباره تخیل انسان حرف میزنیم، این چیز ها معنی ندارند.

AWR_cinematic_determined

Alan Wake ، نویسنده، قهرمان اکشن.

در بازی Alan Wake Remastered شما در نقش Alan Wake بازی می کنید ، نویسنده داستان های جنایی و ترسناک که دو ساله چیزی نمیتونه بنویسه و تصمیم می گیره با همسرش ، Alice،  برای استراحت به شهر Bright Falls برود.

با اینکه میشه گفت این یک بازی اکشن است ، Wake یک قهرمان اکشن نیست و یا حداقل از اول یک قهرمان نیست ، اون اصلا با تیراندازی با اسلحه راحت نیست و همانطور که از نویسنده ای با این همه لباس انتظار دارید دویدنش هم چندان تعریفی نداره. در واقع ، هوازی ضعیف Alan از زمانی که نسخه اصلی منتشر شد یه جوک طولانی بین طرفداران Alan Wake بوده و ناتوانی او در دویدن بیش از چند قدم در Alan Wake Remastered دست نخورده و هنوز خنده دار و فقط کمی رو مخ است .

Alan_Determined_Phone

مدل سه بعدی شخصیت Alan Wake ممکن است قابل توجه ترین تغییر در Alan Wake Remastered باشه ، مدل قهرمان داستان ما از سر تا پا بهبود یافته با texture های جدید و کیفیت لباس بسیار بهتر، همچنین چهره ی Alan Wake کاملا از اول ساخته شده تا اون رو به بازیگر اصلی این شخصیت ، Ilkka Villi نزدیک تر کنه. این مدل جدید توی بیشتر بازی عالی به نظر می رسد ، اما ناگفته نماند که انیمیشن های آن گاهی اوقات ضعیف و ناراحت به نظر میرسد ، مخصوصاً در مورد حرکت چشم Alan .

با این وجود ، این یک پیشرفت غیرقابل انکار نسبت به نسخه اصلی است که در ۱۱ سال از زمان انتشار بازی یکم قدیمی شده!

“Alan ، بیدار شو!”

داستان بازی

همانطور که اشاره کردیم ، Alan ، به همراه همسرش ، Alice، برای استراحت به شهر کوچک Bright Falls سفر کردند ، ولی این تعطیلات آنطور که پیشبینی کرده بودند پیش نمیره ، این زوج در کابینی در جزیره ی کوچیک کنار دریاچه Cauldron Lake اقامت می کنند. همان شب اول Alice توی دریاچه می افتد و Alan به دنبال او می پرد تا سعی کنه که اون رو از هر آسیبی نجات بده.

Alan_and_Alice_Car

نه تنها اون هیچ کس رو نجات نمیده ، بعد از چیزی که مثل یک کابوس بود ، Alan پشت فرمان ماشین تصادف کرده اش از خواب بیدار می شود ، یک هفته بدون اینکه بدونه گذشته و صفحه هایی از داستانی که او نوشته است پیدا میکنه، تمام اتفاقاتی که داخل این صفحات هستند ظاهرا در واقیت اتفاق میفتند. “کتابی که من به خاطر نمی آورم یا یک پیشگویی وحشتناک و واقعی بود ، یا عملی از خلقت که جهان را بازنویسی کرده بود”.

Alice_Underwater

Alan همچنین توسط افراد غرق در تاریکی شکار میشود! شهرنشینانی که توسط نوعی تاریکی تسخیر شده اند ، یک زمانی انسان بودند، ولی دیگر نه ، هیچی ، پوچ، اقیانوسی از تاریکی زیر لایه ای از پوست . آنها از هر فرصتی برای حمله به Wake استفاده می کنند و او را از نزدیک شدن به Alice منع می کنند و فقط در نور می توانند صدمه ببینند. پس آره ، نور بهترین دوست شماست و شما باید آن چراغ قوه را تا جایی که می توانید محکم نگه دارید.

Tom_the_Diver

داستان Alan Wake Remastered ، مانند نسخه اصلی ، در قالب اپیزودیک بیان می شود ، شش قسمت اصلی و دو قسمت DLC (که بدون هیچ هزینه اضافی در این ریمستر موجود شده اند) و همه آنها به نوعی پایان با هیجان که آدم رو وسوسه به ادامه دادن داستانم ی کنه به پایان می رسند.

کمتر بازیهایی هستند که این قالب اپیزودیک را پیاده کرده و در ارائه یک تجربه واقعاً منحصر به فرد موفق باشند ، اما Alan Wake کاملاً احساس تماشای یک برنامه تلویزیونی را به تصویر می کشد و به آن چاشنی خاص بازیهای ویدئویی می دهد.

Taken_1

Alan Wake Remastered روایت و داستان اصلی را دست نخورده می گذارد و این به هیچ وجه چیز بدی نیست. اَلِن ویک همیشه بخاطر داستانش مورد ستایش قرار گرفته است ، بنابراین تغییرات اساسی در این بخش از بازی معنی نیز نمیداد.

typewriter

به Bright Falls خوش آمدید ، دوباره یا برای اولین بار

محیط بازی

Bright Falls یک شهر کوچک محلی در واشنگتن است که برای مردم محلی دوست داشتنی ، جنگل های وسیع ، دریاچه بزرگ آتشفشانی به نام “Cauldron Lake” و Deerfest سالانه ش مشهور است! این شهر جایی است که شما بیشتر وقت خود را در Alan Wake Remastered می گذرانید ، در طول روز معمولاً با افراد محلی آشنا می شوید که شخصیت های جانبی دوست داشتنی و به یاد ماندنی Alan Wake را تشکیل می دهند که یا دوستانه اند ، یا بیش از حد دوستانه ، یا ترکیبی از مرموز و عجیب.

AWR_Welcome_to_BF

اما به محض غروب آفتاب با فضایی کاملاً متفاوت روبرو می شوید ، درختان کاج بلند و مسیرهای سبز Bright Falls تبدیل به هیولاهای بلند بالایی می شوند که حتی نور ماه را از هدایت شما منع می کند، و اون مسیر ها تبدیل شده اند به راهرو هایی که  تسخیر شدگان تاریکی برای حمله به شما استفاده میکنند، سکوت آرامش بخش شهر کوچک الان یادآور گوش خراش تنهایی شماست ، که فقط با صدای پای Taken ها که شما را از سایه ها زیر نظر دارند و منتظر فرصتی برای پایان دادن به داستان شما هستند.

Oh_Deer_Diner

فضای Alan Wake Remastered در قلب این تجربه قرار دارد. شما بیشتر وقت خود را صرف راه رفتن در جنگل و انتظار جنگ با Taken ها با مبکنید و همین راه رفتن های اضطراب دهنده و گاهی اوقات کلاستروفوبیک   به نوبه خود بسیار لذت بخش هستن.

  فضای باورنکردنی بازی Alan Wake Remastered تنها با آهنگسازی استادانه و زیبا توسط آهنگساز رمدی ، Petri Alanko که برنده چندین جایزه است ، بهبود می یابد. هر محیط موسیقی تنظیم شده منحصر به فرد خودش را دارد و نقاط اصلی داستان با قطعات موسیقی خاصی همراه است که مدت زیادی پس از پایان سَفَرِتان Bright Falls با شما می مانند.

Taken_2

فضا و دنیای Alan Wake قسمت دیگری است که در Alan Wake Remastered بهبود های قابل توجه میبینیم ، میزان پوشش گیاهی مخصوصا زمین با بافتهای جدید بسیار افزایش یافته. در این ریمستر صحنه بازی بیشتر از همیشه پر از جزییات ریز و کوچک هست. محیط بازی Alan Wake در زمان عرضه بازی نقطه قوت بزرگی بود و همچنان بخش بزرگی از تجربه بازی Alan Wake Remastered است.

Woods

با نور بجنگید

گیم پلی

همانطور که در قسمت سوالات متداول سایت رسمی Alan Wake Remastered گفته شده ، Remedy و d3t به گیمپلی بازی دست نزده اند. گیم پلی بازی دقیقا مشابه نسخه اصلی است ، این که آیا آن را دوست داشتید یا نه ، بستگی به این دارد که از نسخه اصلی لذت برده اید ، همانطور که قبلاً گفتم ، جاذبه اصلی گیم پلی برای من همیشه جو و رازهای آن بوده است.

و وقتی Taken بالاخره به شما میرسند و حمله میکنند ، آن زمان است که باید بیشتر به نور متکی باشید. مبارزه Alan Wake Remastered، مانند نسخه اصلی ، واضح ، سنگین و حساب شده است.

Taken_4

دشمنان بیشتر از نزدیک حمله میکنند و گاهی اوقات از دور هم یکی دوتا تبر پرتاب می کنند ، البته شما می تونید از این حملات جا خالی هم بدین که اگر به موقع انجام بدین برای چند ثانیه بازی اسلوموشن میشود که خیلی خیلی لذت بخش هست. حالا زمان اینه که شما به Taken ها حمله کنید، و اینجاست که Alan Wake Remastered با اکثر بازی های اکشن تفاوت دارد ، شما نمی توانید همینطوری به دشمنان خود شلیک کنید ، زیرا تاریکی که دورشان رو گرفته از هر گونه آسیب فیزیکی محافظتشون میکنه می کند ، ابتدا باید سپر تاریکی آنها را نابود کنید.

این کار با چراغ قوه قابل اعتماد شما انجام می شود ، شما می توانید چراغ قوه خود را به سمت دشمنان خود بگیرید و تاریکی را از آنها جدا کنید ، همچنین می تونید با نور خودتون هدفگیری کنید و یک نور متمرکزتر روی دشمنانتون داشته باشید. اما این کار باعث زودتر تموم شدن باتری چراغ قوه شما میشود و تعداد باتری هایتان هم محدود است ، بنابراین از این باتری ها کم استفاده کنید و یا از نور های دیگری که در اختیار دارید استفاده کنید مثل فلش بنگ یا مُنَوَر ها.

Taken_3

بیشتر از یک REMASTER

همانطور که در ابتدای بررسی Alan Wake Remastered اشاره کردیم ، در حالی که بیشتر تغییرات در Alan Wake Remastered بصری هستند ، تغییرات و محتوای جدید دیگری هم وجود دارد ، اول بریم سمت تفصیر  صوتی (Developer Commentary) توسط Sam Lake ، کارگردان و نویسنده Remedy ، که بیشتر از اون چیزی بود که فکر میکردم، هم از نظر کمیت (مجموعا ۵۱ کلیپ صوتی) و هم از نظر محتوا.

آقای Sam Lake توی این کلیپ های صوتی در مورد روند نوشتن بازی صحبت می کند و می گوید که بسیاری از موضوعات داستانی که ما در Alan Wake می بینیم از کجا آمده است و اشاره ای به ارتباط آن با بازیهای دیگر در Remedy Connected Universe (داستان های مرتبط در بازیهای رمدی) میکند. این تفاسیر پر از اسپویل است و واقعاً فقط برای کسانی توصیه می شود که داستان Alan Wake را قبلا تجربه کرده اند.

و برای آن دسته از بازیکنانی که برای چندمین بار به این بازی برمیگردند خیلی ارزشمند هست.

Youve_met_him

این تفسیر تنها تفاوت غیر بصری بود که به طور رسمی اعلام شد. اما در واقع یک چیز دیگر هم وجود دارد ، چیزی که به محض پیدا کردنش فَکِّم به زمین چسبید! بذارید با یکم بازدید به تاریخ شروع کنم ، هنگامی که نسخه رایانه ای Alan Wake در سال ۲۰۱۲ منتشر شد ، شامل برخی از کدهای QR مجزا در اطراف بازی بود که به صفحه فیس بوک Alan Wake و برخی پیامهای بامزه توسعه دهندگان لینک داشت.

این کدهای QR در Alan Wake Remastered در همان مکان ها قرار دارند ، اما لینک هایی که این QR Code ها دارند بسیار متفاوتند و خیلی برای داستان Alan Wake مهم است و چیزی که از دنباله احتمالی آن باید انتظار داشته باشیم.

من قصد دارم با نگاه یکم عمیق تر به اولین کد QR و لینک مربوط بهش توضیح دهم اما مراقب باشید که اینها حاوی اسپویلر های شدید برای بازیهای Alan Wake و Control هستند و کاملا توصیه می کنیم آنها را خودتان پیدا کنید ، بنابراین اگر هنوز این کار را نکرده اید ، Alan Wake Remastered را بخرید و این کدها رو برای خودتون پیدا کنید.

Sam_Lake_Commentary

این QR Code ها (اولین اونها در تصویر بالا است ، خودتان می توانید آن را اسکن کنید) لینک به ویدیوهای unlisted که در کانال یوتیوب Remedy Entertainment آپلود شدند میروند ، این فیلم ها پیام های اَلِن از مکان تاریک (The Dark Place) هستند در فرم صفحات داستانی بیشتری را در فرم تماس خط تلفن (Hotline Calls) که در دی ال سی AWE بازی Control هم آنها را دیدیم، صفحاتی از “The Return” نوشته اَلِن ویک.

در این صفحات اَلِن در مورد چالش های گرفتار شدن در اقیانوس بی پایان تاریکی صحبت می کند ، تاریکی بدترین افکار او را به واقعیت تبدیل میکند و باعث می شود که اَلِن حافظه خود را از دست بدهد ، او در مورد Alex Casey (شخصیت رمان های پلیسی معروف Alan) صحبت می کند.

QR_Code

Alan می گوید که به یک قهرمان نیاز دارد و Casey برای چنین نقشی مناسب است. به نظر می رسد Casey واقعاً واقعی شده است ، Alan به او کمک کرد تا خودش را پیدا کند ، همانطور که خود Alan یک بار گفت ، “هر داستانی نویسنده خود را پیدا می کند” و این بار به نظر می رسد بیشتر از همیشه تحت اللفظی است. اینها افزودنی های جذابی به Alan Wake Remastered هستند و مطمئناً نشانه هایی از Alan Wake 2 در آینده نزدیک هستند.

Visions

حرف آخر

Alan Wake Remastered از شاهکار ناقصی که بازی اصلی بود به عنوان یک پایه استفاده می کند و تا حد زیادی آن را بهبود می بخشد در حالی که بازی اصلی را دست نخورده باقی می گذارد ، انیمیشن های صورت و کاتسین های جدید به شما کمک می کند تا راحت تر در جهان و داستان استادانه ش غرق شوید.

در حالی که محتوای اضافه شده مانند تفسیر Sam Lake و vision های مربوط به Alan Wake 2، باعث میشوند تا بازی Alan Wake Remastered حتی برای کسانی که نسخه اصلی را بازی کرده اند ، تجربه ای تازه باشد

بدون اغراق می توانم بگویم که Alan Wake Remastered بهترین راه برای تجربه داستان با هر دو DLC موجود است.

Alan Wake Remastered در سه شنبه ۵ اکتبر، ۱۳مهر برای Xbox One ، Xbox Series X | S ، PS4 ، PS5 و رایانه های شخصی در فروشگاه Epic Games منتشر می شود و با قیمت ۳۰ دلار برای کل بسته ، کاملا مقرون به صرفه هست.
Remedy
شاهکار کلاسیک خود را گرفته و آن را به یک شاهکار جاودان تبدیل کرده.

AWR_Rating_1.1

همچنین ببنید:

گیم پلی گیمریما از Alan Wake Remastered:

 

فیلم نقد و بررسی بازی Alan Wake Remastered از گیمریما:

 

 

نقد بررسی Alan Wake Remastered ورژن انگلیسی

 

 

آموزش Alan Wake Remastered برای تازه کارا

 

 

تریلر بازی Alan Wake Remastered:

 

نقد و بررسی بازی Alan Wake Remastered
به طور کلی
100%
100%

خلاصه

Alan Wake Remastered از شاهکار ناقصی که بازی اصلی بود به عنوان یک پایه استفاده می کند و تا حد زیادی آن را بهبود می بخشد در حالی که بازی اصلی را دست نخورده باقی می گذارد ، انیمیشن های صورت و کاتسین های جدید به شما کمک می کند تا راحت تر در جهان و داستان استادانه ش غرق شوید.

در حالی که محتوای اضافه شده مانند تفسیر Sam Lake و vision های مربوط به Alan Wake 2، باعث میشوند تا بازی Alan Wake Remastered حتی برای کسانی که نسخه اصلی را بازی کرده اند ، تجربه ای تازه باشد

بدون اغراق می توانم بگویم که Alan Wake Remastered بهترین راه برای تجربه داستان با هر دو DLC موجود است.

Alan Wake Remastered در سه شنبه 5 اکتبر، 13مهر برای Xbox One ، Xbox Series X | S ، PS4 ، PS5 و رایانه های شخصی در فروشگاه Epic Games منتشر می شود و با قیمت 30 دلار برای کل بسته ، کاملا مقرون به صرفه هست.
Remedy 
شاهکار کلاسیک خود را گرفته و آن را به یک شاهکار جاودان تبدیل کرده.

نوشته های مرتبط

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x